Zaměstnanci si mohou začít vybírat nevyčerpanou dovolenou

Některým zaměstnancům dnes začíná takzvaný dovolenkový ráj. Nemusejí přijít do práce a nic jim za to nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pláži | Foto: Corbis

Pojem „dovolenkový ráj“ v podstatě znamená, že ten, kdo si ještě nevybral dovolenou z roku 2009, si ji může ode dneška do konce roku vybrat kdykoli se mu zlíbí, aniž by proti tomu mohl jeho zaměstnavatel něco namítat.

Tato možnost je zakotvena v zákoně, který má usnadnit situaci zaměstnancům, kterým nechce – ať už z jakýchkoli důvodů – zaměstnavatel dovolenou do 31. října kalendářního roku umožnit. Pokud by si zaměstnanec loňskou dovolenou nevyčerpal, tak by o ni přišel. Jedná se o čtyřtýdenní dovolenou, která je daná zákonem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dovolenkovém ráji hovoří v Odpoledním Radiožurnálu Květa Moravcová.mp3

Jsou ale firmy, které poskytují i více než čtyři týdny dovolené a pokud zaměstnanci vyčerpali tuto dovolenou a mají ještě dovolenou navíc – nevyčerpanou – mohou si ji převést na další rok.

Zaměstnavatel rozhoduje o dovolené svého zaměstnance po celý zbytek kalendářního roku, tedy od 1. ledna do 31. října.

Většinou se na termínu dovolené obě strany domluví, protože to bývá v jejich zájmu. Kdyby ale přece jen v období od 1. ledna do 31. října zaměstnanec nepřišel do práce s tím, že si bere dovolenou a zaměstnavatel mu ji neschválil, je to hrubé porušení pracovní kázně a důvod k hodinové výpovědi.

Květa Moravcová, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme