Zaměstnanci zkrachovalých skláren se dočkají náhrady platů

Skláři ze zkrachovalého Crystalexu dnes mohou poprvé žádat o úhrady ušlých mezd. Umožňuje jim to insolvenční zákon, který prezident Václav Klaus podepsal začátkem července. UVNITŘ ČLÁNKU AUDIO

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklárny Bohemia Poděbrady | Foto: Pavel Pavlas

Díky novele tohoto zákona mají propuštění skláři šanci získat dva až tři platy jako náhradu ušlé mzdy v podniku, který prochází insolvenčním řízením. Úřad práce v České Lípě čeká velký nápor žadatelů - jak na úřadě v Lípě, tak na pobočce v Novém Boru. Tam už ráno krátce po půl deváté bylo odhadem pět desítek lidí a další stále přicházeli.

Kvůli zvládnutí přílivu žádostí zřídil úřad k 21. červenci další dvě pracoviště. Jedno přímo v České Lípě a druhé v prostorách bývalého Crystalexu v Novém Boru. Českolipský úřad práce počítá s tím, že do konce měsíce dávky všem oprávněným žadatelům vyplatí. Bude na to potřebovat zhruba 80 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co se ráno a dopoledne dělo na úřadech práce v České Lípě a Novém Boru. Situaci tam sleduje reportérka Ivana Schöffelová

O náhradu za nevyplacené mzdy může žádat i 450 propuštěných zaměstnanců Skláren Bohemia v Poděbradech. Zájem však v první den nebyl velký, za úředníky jich přišlo jen několik. Peněz by se poděbradští skláři mohli dočkat zhruba za měsíc.

"Zaměstnanec může požádat v rámci toho rozhodného období za tři měsíce nesplacených mzdových nároků, a v rámci každého toho měsíce mu může být vyplacena částka, která činí jeden a půl násobek průměrné mzdy v národním hospodářství, která platila v době podání insolvenčního návrhu. Přepočteme-li to, půjde maximálně za každý jeden měsíc o částku 32.538 korun," vypočítává Renata Marešová z kontrolního a právního oddělení nymburského úřadu práce částku, jakou skláři mohou dostat.

Žádosti o náhradu za nevyplacenou mzdu mohou bývalí zaměstnanci Skláren Bohemia v Poděbradech podávat během následujících dvou měsíců. Na peníze řada z nich čeká už od loňského září. Mezitím už podnik získal nového majitele a částečně obnovuje výrobu.

Možnost žádat o náhradu ušlých mezd se v Česku celkem týká asi 5000 lidí. Od středy si žádosti budou moci podávat i propuštění skláři ze Světlé nad Sázavou a bývalí zaměstnanci zkrachovalého Karlovarského porcelánu. Karlovarský úřad práce zřídí od příštího týdne také detašovaná pracoviště přímo v závodech v Nové Roli, Klášterci nad Ohří a v Chodově.

Sklářské odbory v této souvislosti kritizují podobu českého insolvenčního zákona. Jeho úprava je podle nich stále neodpovídající. "Mohl bych třeba provést srovnání s Francií. Tam je to tak, že na prvním místě (v uspokojování nároků v insolvenčním řízení, pozn. red.) jsou zaměstnanci, na druhém místě stát, na třetím místě zajištění věřitelé a pak ostatní věřitelé. U nás je to skoro úplně obráceně. Tady mají dominantní postavení takzvaní zajištění věřitelé, to znamená banky, a já si myslím, že to je neodpovídající," řekl Radiožurnálu předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Vladimírem Kubincem. O situaci sklářů jsme s ním mluvili v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Přečtěte si také:
Sklárny skupiny Crystalex nabízí insolvenční správce k prodeji
Sklárny ve Světlé budou na prodej
Pece ve sklárnách v Rapotíně definitivně vyhasly
Špidla: Peníze na pomoc sklářům by mohly přijít i z Evropské unie
Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na poděbradskou sklárnu
Ministr práce slíbil pomoc lidem z uzavřených skláren
Sklárny ve Světlé a Poděbradech oznámily hromadné propouštění

Marika Táborská, Pavel Kozler, Ivana Schoffelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme