Zaměstnavatelé odmítli na tripartitě penzijní reformu

Zaměstnavatelé na dnešním jednání tripartity odmítli návrh penzijní reformy předložené vládou. Druhý pilíř, tedy vládou připravované spoření, je podle zaměstnavatelů zbytečný. Shodují se na tom s odbory. Podnikatelé, obchodníci a živnostníci podle prezidenta Svatu dopravy a průmyslu Jaroslava Hanáka nutnost penzijní reformy nezpochybňují, ale důvěru v penzijní fondy nemají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po jednání tripartity

Po jednání tripartity | Zdroj: ČTK

„Zaměstnavatelé v této fázi důvěru k druhému pilíři nemají. Mají obavy z jeho zavedení, že na ně bude zvýšen tlak na mzdy a zkomplikuje jim to život. Na rozdíl od vlády nejsme přesvědčeni o tom, že půjde o velký nábor lidí do 35 let. Když se zavádělo kapitálové spoření, podle našich zkušeností lidé do 35 let neměli zájem,“ uvedl Hanák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích jednání tripartity mluvili na Radiožurnálu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů je Jaroslav Zavadil a ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek

„Podporujeme první pilíř. Druhý pilíř je velice riskantní a u mladých by neměl velkou odezvu,“ doplnil Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů.

Odboráři, kteří druhý pilíř penzijní reformy dlouhodobě odmítají, stanovisko zástupců zaměstnavatelů přivítali. Radiožurnálu to potvrdil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil:

„My jsme dneska požádali také o to, aby nám již konečně udělali analýzu dopadu naší reformy, protože na to nám nikdo neodpověděl. Jsme přesvědčeni, že je levnější a citlivější k lidem. Ale oni prostě jen řekli, že na základě koaliční dohody zvolili variantu, kterou zvolili. To přeci není dialog.“

„Jestliže dnes zaměstnavatelé přišli s tímto návrhem, osobně mne to mile překvapilo, protože je vidět, že uvažují také pragmaticky, nikoliv ideologicky. A v tom je obrovský rozdíl,“ dodal Zavadil.

Vláda bude o reformách s odbory i se zaměstnavateli dále jednat. Po jednání tripartity to oznámil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek:

„U sociální reformy jsme se dohodli na tom, že budeme o tomto návrhu jednat v horizontu několika následujících týdnů. Co se týká zdravotnické reformy, taktéž byl dohodnut postup jednání tak, aby ty zákony, které jsou připraveny k projednání, mohly být projednány podle plánu.“

Klidná atmosféra, důrazné argumenty

Atmosféra na jednání byla podle předsedy Odborových svazů KOVO Josefa Středily klidná. „Nikdo na nikoho nekřičel, nikoho nepřekřikoval, ale argumentace byly jednajícími promlouvány důrazně,“ popsal po skončení jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

tripartita.mp3

Tripartita však neprobrala daňovou reformu. „Tak vážná reforma se nedá projednat za krátkou chvíli. Souvisí s reformou důchodů, zdravotnictví a sociální reformou, nedá se od nich odpojit,“ tvrdí Středula.

Ohledně důchodové reformy se odboráři shodují se zaměstnavateli. Na zvýšení DPH podle nich doplatí především běžný občan – spotřebitel. „Proto, že se chystá změna důchodů, je nutné změnit DPH i zdravotnictví. Zvýšením DPH přijde zdravotnictví o další milionové částky. Systémy dostanou další ránu také tím, že se sníží zátěž pro osoby samostatně výdělečně činné,“ argumentuje Středula.

„Myslím si, že dnešní zasedání tripartity posunulo něco dopředu. Nelíbila se nám poslední schůzka, ze které odbory odešly. Je přeci nutné jednat,“ řekl Jan Wiesner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešní schůzce tripartity mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů

Protesty odborů budou

Odboráři ani po jednání s vládou neustoupili, a v sobotu budou protestovat proti sociální, penzijní a zdravotnické reformě. Jejich postoj jednání s vládou Petra Nečase a zástupci zaměstnavatelů nezměnilo. Podle odborového předáka Jaroslava Zavadila jsou chystané změny asociální.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek má stejný názor: „Mluví se o reformách, ale náklady nesou nízkopříjmové a středněpříjmové vrstvy. Podobně prožíváme období, kdy se mluví o krizi a reformách, a problém celé té věci je, že nemáme vládu, která by byla schopna říci ‚ano, je třeba omezovat zbytečné výdaje a šetřit, nicméně je třeba, aby se to spravedlivě rozdělilo mezi podniky, občany a stát‘.“

„Byť je sociální reforma v parlamentu, bylo nám slíbeno, že se o ní bude ještě jednat, i o těch našich připomínkách,“ řekl Jaroslav Zavadil a dodal:

„Jedna věc je ale příslib, a my jsme těch příslibů již dostali hodně, a druhá věc jsou výsledky. Proto jsme ani na okamžik neuvažovali o odvolání demonstrace. Právě naopak, demonstrace by měla potvrdit to, že lidé takovéto reformy nechtějí a že nás podporují.“

„Připomínky odborů, stejně jako připomínky zaměstnavatelů bere vláda velmi vážně. Řadu těch připomínek jsme již zohlednili. Nicméně v posledních měsících se odbory k reformám stavěly tak, že nejsou potřeba a nechtějí je jako celek. Jsem rád, že dnešní jednání tento postup zlomilo, že jsme se vrátili k věcnému jednání. Samozřejmě ale základní reformní cíle zůstávají v platnosti,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek.

Martin Dorazín, Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme