Zamítnutí nákupu stíhaček sněmovnou neprošlo

Poslanci ve čtvrtek v prvním čtení neodmítli vládní návrh zákona o úvěru na financování nákupu nových stíhaček pro českou armádu. Neschválili totiž návrhy na odmítnutí tohoto návrhu zákona ani na jeho přepracování. Proti zablokování další parlamentní diskuse o vládní předloze hlasovali vládní sociální demokraté, komunisté a poslanci KDU- ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Návrh na vybavení armády nadzvukovými letadly provázela ve sněmovně bouřlivá debata. Diskusi o nákupu 24 stíhaček typu JAS 39 Gripen za zhruba 77 miliard korun sledoval i parlamentní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Vladimír Hrubý.

Návrh zákona předložil sněmovně ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj nákup stíhaček urychlí armádní reformu a zvýší schopnosti české armády.

Proti nákupu letadel je především ODS, varuje před další zadlužeností. Podle předsedy výboru pro obranu a bezpečnost Petra Nečase nám Severoatlantická aliance tento nákup nedoporučuje. Nečas navíc vyčítá ministerstvu obrany, že není schopné realizovat bez problémů velké projekty. "Každý velký projekt znamenal v Armádě ČR a ministerstvu národní obrany velký průšvih. Nyní před sebou máme super velký projekt. Obávám se, že to bude super velký průšvih", poznamenal Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Hrubý: Diskuse poslanců k nákupu stíhaček

Jako příklad uvedl Nečas projekt letounu L-159. Na to reagoval premiér Miloš Zeman. Upřesnil, co všechno projekt nákupu stíhaček JAS-39 obsahuje. "Zahrnuje mimo jiné i otázky závazku British Aero Space vstoupit do Aera Vodochody a zajistit i jeho obchodní síť u toho nezdařeného projektu L-159," zdůraznil Miloš Zeman. Podle premiéra projekt zahrnuje dohodu pro ofsetový program pro severní Moravu a severozápadní Čechy.

Vláda chce nákup 24 stíhaček Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAe-Systems/SAAB financovat z úvěru ve výši 76,9 miliardy korun. Návrhem zákona se budou v příštích týdnech zabývat sněmovní výbory.

Ještě před tím sněmovna přijala zákon, který by měl změnit přístup veřejnosti ke znečišťování vzduchu. Pokutu až 10.000 korun může dostat ten, kdo bude kouřem ze spalovaného listí na zahradě obtěžovat své sousedy. Cílem novely ale podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta není zákaz spalování listí a dalšího organického odpadu na zahradě.

Má zabránit tomu, aby zápach a kouř z pálení znečišťoval okolí. Zákon o ochraně ovzduší stanovuje také nové emisní limity pro spalovny a obcím by měl umožnit, aby pod hrozbou pokuty zakázaly vytápění nekvalitním palivem.

Milan Kopp, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme