Žantovský: Střelu zanechalo na Ruzyni vnitro

Podle informací šéfa branného výboru senátu a předsedy ODA Michaela Žantovského mohlo protitankovou střelu u ruzyňského letiště nechat ministerstvo vnitra. Žantovský to uvedl v souvislosti s náklady na boj s terorismem. Podle něj by se totiž mělo pravidelně hodnotit, zda mimořádná a nákladná nasazení příslušníků naší armády v současné situaci odpovídají stupni a povaze potenciálního ohrožení. Ministr vnitra Stanislav Gross i policejní prezident Jiří Kolář ale tuto informaci popřeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pancéřovka RPG-75

pancéřovka RPG-75 | Foto: Armáda ČR

Podle Žantovkého by bylo nanejvýš žádoucí došetřit původ protitankové střely v blízkosti přistávací dráhy ruzyňského letiště, po jejímž objevu došlo k nasazení několik desítek výsadkářů k ostraze letiště. "Pokud se potvrdí informace, že protitankovou střelu zanechal na letišti jeden z útvarů ministerstva vnitra, který den před jejím objevem na dotyčném místě cvičil, měl by ministr výdaje na ostrahu letiště naúčtovat spřátelenému resortu," prohlásil Žantovský. Původ své informace ovšem neuvedl, pouze sdělil, že nepochází z veřejně dostupných zdrojů.

Ministr vnitra Stanislav Gross i policejní prezident Jiří Kolář ale Žantovského informaci popřeli. Jak Kolář řekl Českému rozhlasu, v době kolem 18. října, kdy se střela našla, se nekonala žádná policejní cvičení, při kterých by mohla být ve výzbroji nebo případně použita. Nalezená střela patří do série, kterou byly v roce 1980 vyzbrojeny složky federálního ministerstva vnitra. "V každém případě nám všechny závěry vedou k tomu, že to je ministersto vnitra, konkrétně útvar rychlého nasazení, někdy z přelomu roků 1993 a 1994. V té době docházelo k delimitacím na Slovensko a mohlo dojít také k nějakým evidenčním pochybením," dodal Kolář.

Michael Žantovký se vyjádřil také ke kritice ministra obrany Jaroslava Tvrdíka na adresu letounů L-159. ODA podle něj považuje tuto kritiku za neuváženou. "Mimořádně kritická slova ministra Tvrdíka o letadlech L-159 nelze podle našeho názoru brát na lehkou váhu. Vzniká však otázka, proč resort obrany za řízení ministra Tvrdíka vůbec taková letadla přebírá a netrvá na odstranění závad předem," uvedl Žantovský s tím, že pokud závady nejsou tak vážné, aby převzetí podzvukových bitevníků bránila, měl ministr svá slova lépe vážit.

Předseda ODA Žantovský odmítá i minitrem Tvrdíkem ohlášený odklad profesionalizace armády v souvislosti s výdaji na boj s terorismem. Podle Žantovského je naopak v současné situaci třeba reformu naší armády urychlit.

Dana Jaklová, Mirka Nezvalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme