Zaorálek do Libanonu zatím nepojede. Pátrání po zmizelých Češích podpoří náměstek a šéf ÚOOZ

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek z ČSSD se rozhodl odložit cestu Libanonu. Do Bejrútu příští týden pošle náměstka Jakuba Kulhánka a ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Plánovanou misi dvou vysokých činitelů oznámil ministr po dnešním jednání krizového štábu, který se zabýval případem Čechů, kteří zmizeli v Libanonu před 14 dny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

Libanonská policie se zatím ve vyšetřování zmizelých Čechů příliš neposunula. Šéf tamní diplomacie Džibr Básil proto včera požádal českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD, aby svou cestu do Bejrútu odložil. Ministerské setkání by prý nemělo smysl, protože libanonské policii se zatím nepodařilo vyšetřit skoro nic.

„Sdělil mi, že týmy nemají do této chvíle dost zásadních informací, které by byly dostatečné pro takovouto úroveň návštěvy,“ upřesnil Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Zaorálek do Libanonu nepojede na žádost protistrany. Vyšetřovací týmy prý nemají dostatek informací

Ministerské návštěvě prý není příliš nakloněna ani současná vnitropolitická situace v Libanonu.

„Já to respektuji. Ta kauza je komplikovaná a situace v Libanonu je složitá. Je to země, která čelí útoku Islámského státu a má 1,2 milionu uprchlíků,“ podotkl ministr.

Na Blízký východ zatím vyrazí pouze policejní tým. Delegace, kterou povede Zaorálkův náměstek Jakub Kulhánek, by mohla odletět příští týden. Součástí týmu bude i ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

„Je to útvar, který se v poslední době věnuje kauze zmizení pěti českých občanů v Libanonu. Protože jedna z těch verzí, které se sledují, je možnost, že byl spáchán teroristický čin na české občany. Proto tedy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Je to partner pro libanonskou stranu,“ podotkl Zaorálek.

Cílem mise je výměna a ověření informací

Detektivové si prý chtějí hlavně ověřit informace, které o zmizelých Češích získali buď oni sami, anebo čeští rozvědčíci, kteří už v Libanonu působí. Čeští policisté si také chtějí vyměnit poznatky s libanonskými kolegy.

Část českého policejního týmu by prý mohla v Libanonu nějakou dobu zůstat.

S variantou, že by zmizelí Češi mohli být uneseni, prý vyšetřovatelé stále pracují.

"Únos je stále platná, vážná varianta. Jak moc, to si netroufám vyjadřovat. Je to verze, která není okrajová, je významná verze. Ve hře je bohužel stále více možností. V této chvíli nemohu říci, že bychom věděli, která je správná,“ upřesnil šéf české diplomacie. Podrobnější informace z vyšetřování ale kvůli bezpečnosti zmizelých Čechů říct nechtěl.

Zda se do Libanonu vydá v budoucnu i sám Zaorálek, záleží na úspěšnosti chystané mise. Pozvání prý stále platí. Důležité ale je, aby oba strany měly více podkladů.

Úřady obou zemí pátrají po zmizelých Češích od 18. července, kdy bylo v libanonském údolí Bikáa objeveno opuštěné auto s jejich cestovními doklady a osobními vecmi.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme