Zaorálek: Hrozí, že hackeři získali citlivé informace o institucích a osobách

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl, že by při útoku hackerů na ministerstvo zahraničí unikly tajné informace. Piráti ale mohli získat materiály, které jsou citlivé pro osoby a instituce. Zaorálek to řekl na mimořádné tiskové konferenci. Obsah ukradených materiálů ani délku útoku podle něj není možné nyní určit. Trval ale podle něj několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

Útok hackerů na ministerstvo zahraničí Zaorálek oznámil v úterý. Situaci označil za vážnou. Už v úterý řekl, že utajené informace nebyly ohroženy. Ve čtvrtek odmítl, že by se prozradily strategické informace. "To je lež a to musím důrazně odmítnout," řekl. "Platí to, co jsem řekl, že vnitřní systém ministerstva, který pracuje se strategickými informacemi, které jsou citlivé z hlediska bezpečnosti státu, napaden nebyl," dodal. Připustil, že například jeho e-maily mohly obsahovat informace, jejichž únik je pro něj nepříjemný. Neohrožují ale národní bezpečnost.

Zaorálek se kvůli útokům sešel se šéfy tajných služeb a novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiří Langem. Odložil proto odlet na pracovní cestu na Balkán.

Hackeři napadli e-maily ministerstva zahraničí. Útok provedl cizí stát, sdělil Zaorálek

Číst článek

Informace o obsahu ukradených materiálů, jejich množství a délce útoku se v posledních dnech objevovaly v některých médiích. Ministr zdůraznil, že mohou být falešné. Hackeři, kteří systém napadli, jsou totiž podle něj schopni obsah e-mailových schránek měnit. Cílem vyšetřovatelů je tyto operace vystopovat. "Nemohu v tuto chvíli vůbec potvrzovat informace, ve kterých se mluví o určitých obsazích, protože je veliká otázka, jestli takové obsahy skutečně unikly," uvedl.

O tom, kdo za útokem stojí, nepodal ministr podrobnější informace než v úterý, kdy o napadených e-mailových schránkách hovořil poprvé. Útok tehdy popsal jako velmi sofistikovaný a dodal, že za ním zřejmě stál jiný stát. Pouze upřesnil, že pro určení pachatele není podstatné, z jaké země útok vedl.

Útoky bude příští týden probírat vláda se zástupci Národního bezpečnostního úřadu a rozvědek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že očekává zevrubnou zprávu, protože věc je závažná. Zaorálek na tiskové konferenci zdůraznil, že cílem vyšetřování bude také zjistit, jak v budoucnu české instituce lépe chránit před podobnými útoky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme