Zaorálek kritizuje postoj vlády k přípravě evropského předsednictví

Koaliční vláda si dnes vysloužila kritiku od stínového ministra zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka za nedostatečnou přípravu na naše předsednictví EU. Zaorálkovi vadí, že vláda soustřeďuje zahraniční politiku na téma boje s Ruskem a Lisabonskou smlouvu prezentuje jako jedinou pozitivní alternativu. Kriticky se také vyjádřil k tomu, že významné schůzky a summity budou i v příštím roce pořádat jiné země. Premiér Mirek Topolánek už včera ale upozornil, že některé summity Česko pořádat nemůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | Foto: Marián Vojtek

Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek kritizoval, že vláda ještě nespecifikovala jasný postoj k prioritám našeho předsednictví. Česká republika nemusela být podle něj hyperaktivní, ale mohla být aspoň aktivní:

"To, co vidím dnes, je naprostá pasivita vůči klíčovým tématům. V tom tvrdím, že příprava nefunguje - stojí. Občanská demokratická strana, jako nejsilnější koaliční strana, se věnuje svým vnitřním problémům. A příprava předsednictví mi připadá, že ji příliš nezajímá. A pokud dochází k tomu, že se ta klíčová témata přesouvají mimo nás, tak nad tím mávne premiér rukou."

Kriticky Zaorálek také komentoval fakt, že například Francie v době našeho předsednictví EU uspořádá několik summitů a podrží si tak iniciativu v klíčových tématech světové politiky. Předseda vlády Mirek Topolánek už včera ale upozornil, že některé summity pořádat nemůžeme:

"Summit G4 můžeme pořádat dost těžko, protože nejsme členem. Stejně tak nemůžeme pořádat summit Eurogroup, protože nejsme členem. Jsou to spíš standardní setkávání. Na summitu Eurogroup jsme si vymohli to, že jako předsednická země budeme přítomni našim zástupcem, což je nestandardní, je to precedenční. A Nicolas Sarkozy na to přistoupil. My sami pořádáme celou řadu summitů - ať už to bude summit ve Washingtonu nebi summit s Ruskem."

Katka Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme