Zaorálek navrhuje klidnou diskusi o evropské ústavě

Klidnou debatu o tzv. evropské ústavě bez osobních útoků a urážek navrhuje prezidentu Václavu Klausovi šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Předseda dolní komory parlamentu v dopise, který hlavě státu zaslal, navrhuje nechat opadnout vášně a jít do klidné diskuse o ústavní smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek | Foto: Česká televize

Reagoval tak na Klausův dopis z minulého týdne, v němž prezident vyjádřil nelibost nad tím, že Zaorálek souhlasil s kritikou, kterou vůči hlavě státu vznesli místopředseda Evropského parlamentu Alejo Vidal-Quadras a předseda jeho ústavního výboru Jo Leinen. Jak Zaorálek řekl Radiožurnálu, o ústavní smlouvě EU by se měla vést debata založená na argumentech a věcnosti.

"Nesouhlasím s tou představou, se kterou se na mě obrátil pan prezident a ve které mě žádal, abych se nějak přidal k tomu postoji, který on reprezentuje, protože jednak především nesdílím jeho pocit, že je omezována svoboda vyjadřování názorů dnes, při debatě o ústavní smlouvě, a na druhé straně nepokládám za šťastné, že pan prezident v tomto případě říká názor, který je v dost zásadním sporu s názorem vlády," uvedl Zaorálek.

"Já mu v tom dopise sděluji, že je pro mě dost těžké se ho jednak zastat, jednak si nemyslím, že by byla situace taková, že by zastání potřeboval, a přimlouvám se za to, abychom se my tady v České republice v té diskusi navzájem více poslouchali, abychom se navzájem neuráželi nebo abychom neměli pocit, že na nás někdo osobně útočí, ale spíš opravdu uváděli argumenty," dodal předseda Poslanecké sněmovny.

Václav Klaus se ale domnívá, že vzájemná diskuse nebude možná. Jak řekl během návštěvy Zlína, podle formulací, které Lubomír Zaorálek použil, nemůže myslet vážně, že by s ním nějaký dialog byl možný. Podotkl ale, že zatím jeho dopis nečetl.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme