Zaorálek podepsal strategický dialog s Němci, země mají prohloubit spolupráci v devíti oblastech

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Berlíně podepsal se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem deklaraci o česko-německém strategickém dialogu, který má prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi. Při společném jednání šéfové diplomacií diskutovali o řešení současné migrační krize v Evropské unii a o spolupráci v devíti oblastech včetně evropské zahraniční politiky, energetiky, vědy a výzkumu nebo v dopravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deklaraci o česko-německém strategickém dialogu podepsali v Berlíně ministři zahraničí Česka a Německa Lubomír Zaorálek a Frank-Walter Steinmeier | Zdroj: ČTK

Deklarace navazuje na smlouvu o dobrém sousedství mezi Československem a Německem z roku 1992 a česko-německou deklaraci podepsanou o pět let později.

„Smlouva přichází jako aktualizace toho, co bylo naposledy uzavřeno v roce 1997. Nicméně ona už vlastně řeší něco, co dnes neřešíme. A tahle nová podoba strategického dialogu se věnuje těm otázkám, které se staly klíčovými tématy, které určují náš život,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Deklarace vyjmenovává devět oblastí, v nichž chtějí Praha a Berlín komunikovat ještě intenzivněji než dosud.

Nadstandardní dialog obě země povedou o zahraniční a evropské politice, kultuře a jazyku, pracovním trhu a duálním vzdělávání, vědě a výzkumu, energetice a ochraně klimatu, bezpečnosti a obranné politice, zemědělství a o spolupráci v oblasti zdravotnictví a boji proti drogám nebo dopravě.

„Potřebujeme posílit dopravní infrastrukturu například na hlavní tepny s Bavorskem a Saskem a také budování rychlé železniční dopravy v těchto oblastech," upřesnil český ministr.

Po podpisu dokumentu jednal Zaorálek se Steinmeierem i o aktuálních zahraničněpolitických a unijních tématech. Podle českého ministra se diskutovalo mimo jiné o tom, jak by měla EU zvládnout příliv uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.

V Berlíně se Zaorálek také setká se zahraničněpolitickým poradcem kancléřky Angely Merkelové Christophem Heusgenem.

ČTK, Jan Rasch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme