Zaorálek přijal porážku a ocenil průběh hlasování
Lubomír Zaorálek z ČSSD je jediným mužem ve vedení poslanecké sněmovny. Podle dohod tří stran vznikající vládní koalice naopak neuspěl komunistický kandidát Vojtěch Filip.
Parkanová a Klasnová dostaly v tajné volbě hlasy také od jiných poslanců. Zástupci rodící se koalice zase museli přispět i ke zvolení Zaorálka, který se jako kandidát sociální demokratů nejdřív utkal s Němcovou o nejvyšší post v dolní komoře.
Prohru v klání o tuto funkci ale ocenil jako čestnou soutěž.
„Připadá mi, že se tady nehrála žádná hra a hlasování nakonec proběhlo bez toho, že by někdo měl být ponížen, čehož si cením. Celkově nejsme příliš spokojeni s tím, jak bylo vedení sněmovny ustaveno. Ale úvodní schůze proběhla minimálně důstojně. Vážím si hlasů, které jsem dostal,“ uvedl Zaorálek.
Místopředseda strany také doufá, že se straně podaří získat vliv v několika výborech:
„Pořád nějakým způsobem naznačujeme, o které výbory bychom měli zájem. Stojíme o některý z ekonomických výborů, chceme výbor zdravotní nebo sociální, stojíme i o to vést výbor zahraniční, ale i mandátový a imunitní. Zvažujeme také výbor branný a bezpečnostní. Stojíme o to, vytvářet prostor pro oponenturu vládním návrhům,“ dodal Zaorálek.
Nová předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová řekla, že má ODS zájem na tom, aby se poslanci ČSSD necítili ve sněmovně jako ti, kteří pozbyli možnost kontrolovat vládu.
„Rozumíme tomu, že opozice má toto právo. Pan Zaorálek vyjmenoval asi polovinu z těch zřízených výborů, to byla asi trochu nadsázka, ale určitě se o jejich rozdělení budeme bavit,“ uvedla Němcová.
Předsedkyně sněmovny doufá, že by to mohlo přispět ke spolupráci vlády a opozice na potřebných reformách. „My bychom určitě o podobnou dohodu stáli, uvidíme, jestli se to podaří. Minimálně v případě důchodové reformy by to byl velký krok dopředu,“ myslí si Němcová.