Referendum o vystoupení z EU hrozí v případě dalších kvót, varuje Lubomír Zaorálek

Sociální demokracie musí a bude respektovat současného prezidenta. Alespoň to říká sociálnědemokratický poslanec Lubomír Zaorálek. „Máme systém demokracie, ve kterém rozhodující pozici má exekutiva a vláda, role prezidenta není přeceňována,“ uvedl v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dává také Zemanovi důvěru v tom, že bude posilovat pozici, kterou bude v Evropě hlásat Andrej Babiš, totiž že Česká republika má zájem účastnit se rozhovorů v Evropě. 

„Mají se vést debaty o směřování Evropy jako celku,“ říká s tím, že nově zvolení představitelé potvrzovali zájem České republiky být u těchto rozhovorů. 

Pozice Andreje Babiše je ale oslabená tím, že nezískal důvěru, v zahraniční se také hodně píše o jeho trestním stíhání. „Pro zahraniční politiku je důležité, když se na vás koukají, jestli jste pro ně předvídatelný a záruka postojů, které máte,“ zdůrazňuje. 

Připouští, že referendum o vystoupení z EU hrozí v případě dalších kvót. „Pokud nedokážeme v takové zásadní věci najít dohodu, tak to povede k tomu, že extrémní politické postoje porostou a možná budou mimo kontrolu,“ dodává. 

Ohledně sestavování vlády nemá sociální demokracie zásadní vliv na to, co se odehraje. Zajímá ho ale životaschopnost různých variant, které existují. Případná spolupráce hnutí ANO, SPD a ČSSD ale pravděpodobná není.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme