Zaorálek: Referendum o vystoupení z EU by bylo hazardováním s osudem země

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je proti úvahám o referendu k odchodu České republiky z Evropské unie. Podle jeho slov je podobné smýšlení nehorázné a jde o hazardování s osudem země.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do voleb povede sociální demokraty Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

Jako o hazardu s osudem země mluvil v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, když se vyjadřoval k tématu referenda o setrvání České republiky v EU. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska pak jsou občané vystaveni protievropské propagandě a politici by v kampani měli proti této propagandě bojovat.

Prezident Miloš Zeman se již několikrát vyjádřil, že by podpořil referendum o setrvání Česka v Unii. Hlasoval by v něm však proti vystoupení. Bývalý prezident Václav Klaus nedávno uvedl, že nastal čas připravovat odchod země z EU. Reagoval tak na krok Evropské komise, která s Českem zahájila řízení kvůli neplnění kvót na imigranty.

Srovnávání EU s Varšavským paktem bychom se měli vyvarovat, shodli se Zaorálek s Gabrielem

Číst článek

„Je to nehorázné proto, protože to je uvažování, které je hazardování s osudem země. Chápete, členství v Evropské unii nám zprostředkovává přístup na obrovský trh, zprostředkovává nám technologie a v podstatě to je naše živobytí. Jestli tohle někdo nechce pochopit, tak já jsem ochoten projet celou zemi a tohle vysvětlovat," prohlásil Zaorálek.

Poukázal na důsledky brexitu a jako příklad uvedl – mimo jiné – zastavení investic, růst inflace nebo pokles reálných příjmů i výsledek nedávných voleb. „Velká Británie je velká země, je to pátá největší ekonomika světa. A takhle to s ní mává. Víte, jak by to zamávalo s malou Českou republikou?" ptal se Zaorálek. Na druhé straně připustil, že se v EU dějí věci, se kterými hrubě nesouhlasí.

„Faktem je, a to je to, co mě znervózňuje, že tady výrazně sílí protievropské nálady, které nás mohou osudově dostat na úplně jinou kolej historického vývoje," řekl Miroslav Kalousek. Občané jsou podle něj vystaveni výrazné protievropské propagandě. „A my máme za svoji povinnost v předvolební kampani této propagandě čelit a vysvětlovat ty samozřejmé výhody, které dnes a denně užíváme členstvím v Evropské unii, a to obrovské riziko, které riskujeme, když nechceme být férový čitelný partner a nechceme být v rychlém pruhu," zdůraznil Kalousek.

Andrea Kubová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme