Zaorálek řeší poslední Staňkovo rozhodnutí. Nařídil přezkoumat případ Hadích lázní

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD nařídil přezkoumání případu Hadích lázní v Teplicích. Oznámil to v pondělí novinářům. Jeho předchůdce Antonín Staněk z ČSSD zrušil poslední den ve funkci památkovou ochranu této lázeňské budovy. Vyšel tak údajně vstříc majiteli a developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi, jenž se Staňka v posledních měsících na postu ministra kultury zastával.

Aktualizováno Praha/Teplice (Aktualizováno: 16:18 2. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hadí lázně v únoru 2019 | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Seznámil jsem se s materiálem rozkladové komise i s názory, které mi k tomu dali náměstci. A rozhodl jsem se, že k té věci otevřu přezkumné řízení,“ prohlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Času k nastudování materiálů jsme měli dost, brání rozhodnutí o Hadích lázních šéf rozkladové komise

Číst článek

S rozhodováním mu podle dřívějších informací Radiožurnálu pomáhala mimo jiné Petra Smolíková, náměstkyně pro řízení sekce legislativních a mezinárodních vztahů.

Zaorálek zároveň odmítl komentovat výsledek řízení. „Nic nepředjímám, záleží, jak to celé proběhne. Výsledek sdělím, až to celé proběhne,“ dodal.

Zvrat v případu nastal 31. července po deseti letech rozhodování. Exministr Antonín Staněk ale podle svých slov jen odblokoval letitý pat, během kterého objekt stále více chátral.

„Přišlo mi lepší a logické dát Hadím lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí, než je dále nechat nesmyslně chátrat,“ napsal na twitteru.

„Dospěl jsem k závěru, že památkově hodnotné prvky exteriéru objektu a jeho tvar, objem a výška jsou již dostatečně chráněny ochranným režimem městské památkové zóny,“ napsal pak ve svém rozhodnutí Staněk, který tak zvrátil původní zamítavé stanovisko ministerských úředníků.

‚Značně havarijní stav.‘ Staněk dal pokyn komisi, aby o Hadích lázních rozhodla během jednoho dne

Číst článek

Podnikatel Jaroslav Třešňák, který podle serveru Neovlivní.cz patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, tak nyní může i přes kritiku památkářů začít Hadí lázně opravovat.

Zdevastované Hadí lázně v Teplicích neslouží svému účelu již od přelomu tisíciletí, do Třešňákových rukou přešly v roce 2006.

Už při jmenování do funkce Zaorálek oznámil, že se bude některými rozhodnutími svého předchůdce na postu ministra zabývat.

Poslední den ve funkci kromě zrušení památkové ochrany Hadích lázní odvolal Staněk také předsedu Ústřední knihovnické rady Víta Richtera.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme