Zaorálek se do Libanonu zatím nechystá, informací o zmizelých Češích je málo

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za ČSSD zatím do Libanonu nepojede. Informací o pohřešovaných Češích prý zatím není dostatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

O jeho návštěvě se mluvilo na schůzce českých a libanonských diplomatů v Bejrútu. Chtěli zhodnotit i spolupráci úřadů obou zemí na případu. A ta je podle nich přínosná.

„Cílem té cesty bylo i prodiskutovat případnou cestu ministra Zaorálka do Bejrútu, která se ale nyní vzhledem k nedostatku nových informací z libanonské strany neuskuteční. Ministr Zaorálek je i nadále připraven v případě, kdy od libanonské strany obdrží nějaké informace o tom, že se případ posouvá, odcestovat do Libanonu. A libanonská strana je připravena ho přijmout,“ potvrdila Irena Valentová z ministerstva zahraničních věcí.

Zaorálek prý zůstává v pravidelném telefonním kontaktu se svým libanonským protějškem Gebranem Bassilem. Vyloučena prý není další návštěva policejních složek ČR.

Na Blízký východ zatím vyrazil pouze policejní tým. Delegace, kterou vedl Zaorálkův náměstek Jakub Kulhánek, odletěla do Bejrútu v úterý večer.

Součástí týmu, který měl za úkol porovnat s libanonskou stranou informace, byl i ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Zpět do Česka se vrátili ve středu pozdě večer.

Náměstek Kulhánek se v Libanonu sešel s generálním sekretářem libanonského ministerstva zahraničí. Ředitel ÚOOZ Šlachta a zástupci policejních složek se setkali s vyšetřovatelským týmem libanonské policie.

Na místě stále působí zástupci českých bezpečnostních složek a na řešení vzniklé situace se podílí i zastupitelský úřad ČR.

Úřady obou zemí pátrají po zmizelých Češích od 18. července, kdy bylo v libanonském údolí Bikáa objeveno opuštěné auto s jejich cestovními doklady a osobními vecmi.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme