Zaorálek se obává ochlazení vztahů s Německem kvůli prezidentské kampani

Předvolební kampaň před českými prezidentskými volbami by mohla ochladit česko-německé vztahy. Ve vysílání Rádia Česko to řekl stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. Německý a rakouský tisk po vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě kritizují způsob, jakým vyhrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání politického grémia ČSSD, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Německý Die Welt dokonce radí kancléřce Angele Merkelové, ať kvůli antiněmecké kampani nezve Miloše Zemana na oficiální návštěvu.

Nenávist vůči Němcům by se prý neměla stát normalitou evropské politiky. Zeman podle listu porazil svého konkurenta Karla Schwarzenberga probuzením antiněmeckého sentimentu.

Podle Lubomíra Zaorálka nebude lehké dopady kampaně odstranit.

„Je to podle mě dost nepříjemná věc, protože já si pamatuji, že v roce 2002, když končil premiér Zeman, tak v té době také došlo k poměrně dost nepříjemné situaci vzhledem k rozhovoru, který poskytl Miloš Zeman rakouskému týdeníku Profil. A bohužel, myslím si, že tady tyhle citace z toho se už objevují.“

„Takže ta věc pro německo-české vztahy teď vůbec není jednoduchá a nebude z toho jednoduchá cesta. Já se spíš obávám, že důsledky té kampaně se budou odstraňovat dlouho,“ řekl Zaorálek.

Renáta Prátová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme