Zaorálek šéfem sněmovny, místopředsedové zatím jen dva

Sociální demokrat Lubomír Zaorálek je novým předsedou Poslanecké sněmovny. Zvolen byl ale až ve druhém kole tajné volby, kdy získal 101 hlasů. To je nejmenší možný počet, který ke zvolení potřeboval. Jeho protikandidát Václav Klaus obdržel 74 hlasů. Poslancům se na ustavující schůzi ale nepodařilo zvolit kompletní vedení dolní komory - ta má tak zatím jen dva místopředsedy: Jitku Kupčovou z ČSSD a lidovce Jana Kasala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek | Foto: Petra Mášová

Nový šéf dolní komory Parlamentu Lubomír Zaorálek poděkoval nejen poslancům, ale i voličům za jejich důvěru: "Jsem velice rád, že tento parlament má příležitost pomoci tomu, aby tato země vstoupila do Evropské unie. To bude nelehké, ten proces transformace a vstupu. A byl bych rád, aby se v tomto období stalo to, že starosti občanů a těžkosti jejich, se stanou i našimi starostmi."

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Zaorálek děkuje za zvolení

Zaorálkův protikandidát Václav Klaus mu bezprostředně po ohlášení výsledků druhého kola poblahopřál ke zvolení a zároveň mu předal mu řízení schůze. Z Klause se tak stal řadový poslanec. Jak poté řekl novinářům, očekával, že Lubomír Zaorálek bude ve druhém kole zvolen do čela sněmovny. Pdle něho problematická volba předsedy sněmovny ukazuje, jak je vládní koalice křehká. "Výsledek byl očekávaný, nicméně jsem přesvědčen, že to stálo za to. Myslím, že to všichni ve sněmovně ocenili. Zklamaný ale nejsem. Výsledky voleb ukázaly velkou křehkost a složitost vládní koalice," řekl novinářům Klaus, který byl Zaorálkovým neúspěšným protikandidátem. Předpověděl, že vládní koalice bude mít v budoucnu velké problémy při schvalování státního rozpočtu.

L. Zaorálek uprostřed poslanců | Foto: Michal Kamaryt

Podle kuloárových informací je ČSSD rozmrzelá, že pro Zaorálka pravděpodobně nehlasovali komunisté. Zklamání Lidového domu může mít dohru při volbě místopředsedů sněmovny. ČSSD dosud byla ochotná zvolit zátupce KSČM do vedení komory. Ostatní strany to odmítaly.

Volba předsedy byla velmi dramatická. Testovala skutečné poměry sil v dolní komoře parlamentu a budoucí vládní koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů utrpěla v jejich prvním kole svůj první neúspěch. Kandidát ČSSD Lubomír Zaorálek totiž nebyl v prvním kole tajné volby zvolen. Dostal jen 99 hlasů, což je o o dva méně, než potřeboval. Jediný Zaorálkův protikandidát Václav Klaus z ODS dostal v prvním kole 76 hlasů.

Poslanec za US-DEU Karel Kühnl byl po prvním kole přesvědčen, že poslanci Koalice hlasovali v tajné volbě pro Zaorálka a chybějící hlasy byly podle něj od poslanců ČSSD. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, měla by si ČSSD "udělat pořádek." Podle místopředsedy ODS Ivana Langra ukázal výsledek prvního kola křehkost vládní koalice. První kolo nebylo překvapením ani pro předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka.

Dramaticky probíhala i volba místopředsedů. Z navržených šesti kandidátů v prvním kole voleb uspěla sociální demokratka Jitka Kupčová a lidovec Jan Kasal. Ivan Langer a Miroslava Němcová z ODS, Hana Marvanová z Unie svobody-DEU a komunista Vojtěch Filip z KSČM pak nezískali dostatečný počet hlasů ani v kole druhém. Ustavující schůze sněmovny byla přesto ukončena. To znamená, že vláda Miloše Zemana může v pátek podat demisi.

Poslanci se na další schůzi sejdou příští úterý a budou pokračovat ve volbě čtyř místopředsedů.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme