Zaorálek si je vědom špatného obrazu sněmovny v očích voličů

Senát a Poslanecká sněmovna jsou podle průzkumů veřejného mínění i na konci roku 2005 pro občany tradičně nejméně důvěryhodné instituce v Česku. Toho, že se ani v tomto roce zákonodárcům nepodařilo výrazně zlepšit obraz a vnímání politiky v očích veřejnosti, si je vědom předseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | Foto: Jan Rosenauer

I přesto podle něj dolní komora odvedla hlavně v závěru roku velký kus práce. Především při schvalování řady zákonů a novel například v oblasti sociální. Upřesnil, že ve sněmovně byly přijaty zákony, které principiálně mění oblast sociálních dávek a měly by vést k větší adresnosti a vytváření většího tlaku na to, aby se lidé snažili hledat zaměstnání.

"Pak je tady celá řada významných předloh týkajících ze zdravotnictví nebo nedávné rozhodnutí sněmovny o deregulaci nájmu. To jsou věci, na které se čekalo léta," doplnil předseda.

Zároveň by si přál, aby se politici dokázali ještě před volbami jasně postavit k nedokončeným věcem, které na nich občanům nejvíce vadí. V této souvislosti uvedl například otázku imunity poslanců.

"I ty principy, které jsem se snažil dát do etického kodexu, jako je zaměstnávání příbuzných, transparentnost všech smluv, které uzavírá poslanec a kde se čerpají peníze z veřejných zdrojů, přiznávání všech darů a podobně. Byl bych rád, kdyby se před volbami k těmto principům politické strany vyjádřily a daly i nějaký závazek, jak si budou počínat po volbách," dodal.

Milada Richterová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme