‚Absurdní důsledek legislativního amatérismu.‘ Podle Zaorálka porušila Svrčinová dohodu o rozvolňování

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) porušila dohody o rozvolňování. Ministerstvo zdravotnictví podle něj na pátečním jednání vlády prosadilo změny v rozvolňování pravidel, která kulturu diskriminují. Zaorálek v pátek v tiskové zprávě uvedl, že návštěvníci kulturních představení jsou diskriminováni třeba před návštěvníky restaurací. Na pondělním jednání vlády bude chtít pro kulturu změnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Lubomír Zaorálek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Opět byl porušen jednotný systém pravidel pro rozvolňování, který od začátku požaduji po hlavní hygieničce, často a rychle se střídajících ministrech zdravotnictví, ale i po vládě,“ uvedl Zaorálek. Podobné porušení podle něj bylo před několika týdny s výjimkami pro fotbalové zápasy, zatímco děti nemohly chodit do školy.

Zaorálek nesouhlasí s tím, že v restauracích bez omezení jejich kapacity se „bude do rána popíjet s jakkoliv provedeným testem“, zatímco do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit jen s respirátorem, testem provedeným profesionálním zdravotníkem nebo se složitě testovat na místě před akcí.

Od pondělí se otevřou restaurace a bazény. ‚Donutil nás verdikt Nejvyššího správního soudu,‘ řekl Vojtěch

Číst článek

„A ještě si nebudou moci na místě dát ani kafe, natož pivo nebo skleničku,“ nesouhlasí ministr.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek oznámil, že restaurace budou moci od pondělí otevřít své vnitřní prostory. Nebudou ale moci fungovat zcela bez omezení. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení.

U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři hosté, nutné bude dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci. Povinné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19.

V návrhu rozvolňování kultury, který vláda před dvěma týdny schválila, se počítalo s tím, že občerstvení bude možné v divadlech a kinech prodávat a konzumovat tehdy, až budou otevřené i vnitřní prostory restaurací. V pátečním usnesení vlády to ale není.

„Považuji to za naprosto absurdní, neobhajitelný a především nepřijatelný důsledek legislativního amatérismu ministerstva zdravotnictví a těch, kteří tam mají na starosti pravidla rozvolňování,“ uvedl v pátek Zaorálek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme