Zaorálek v Egyptě zahájil podnikatelské fórum, setkal se také se zástupci syrské opozice

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zahájil v Egyptě podnikatelské fórum. Do země s sebou přivezl 23 českých podnikatelů, hlavně z obranného a leteckého průmyslu. Zaorálek se sešel i se zástupci syrské opozice a o bezpečnostní situaci na Blízkém východě bude jednat s představiteli egyptské vlády. Ministr navštíví také české archeology v Abusíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

Ministr Zaorálek se seznámil se stanoviskem zástupců takzvané káhirské platformy, která představuje sekulární a liberální část syrské opozice.

Po jednání ministr uvedl, že česká politika vůči Sýrii nepředjímá výsledky mírových rozhovorů a že česká diplomacie pracuje s oběma stranami na vytvoření podmínek k ukončení násilí.

Na česko-egyptském podnikatelském fóru zaznělo, že i přes neklidné období obchodní výměny mezi Egyptem a Českou republikou v posledních letech neustále rostly. Egypt je i nadále největším obchodním partnerem České republiky v arabských zemích.

Syrská opozice na jednání v Ženevě trvá na ukončení náletů a blokády měst v Sýrii

Číst článek

V pondělí pak českého ministra čeká jednání s jeho egyptským protějškem Samím Šukrím a nejspíš se setká i přímo s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím.

Zaorálek navštíví také českou egyptologickou misi v Abúsíru, kde už zhruba 55 let provádí archeologický výzkum Český egyptologický ústav FF UK. Čeští archeologové mají na svém kontě množství významných objevů. Například loni na začátku ledna egyptské ministerstvo pro památky oznámilo, že Češi našli hrobku dosud nedoložené královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme