Zaorálek zvažuje kvůli údajné korupci odložit hlasování o vládě

Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek vyzval k odložení hlasování o důvěře Grossově vládě. Soudí, že údajný pokus o politickou korupci poslance Unie svobody - DEU Zdeňka Kořistky ze strany ODS zpochybňuje důvěru v parlament. V takové situaci by podle Zaorálka nebylo vhodné hlasovat. O dalším postupu se budou večer radit špičky koaličních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek | Foto: Česká televize

Unionistický poslanec Zdeněk Kořistka Mladé frontě DNES řekl, že mu lidé spojení s Občanskou demokratickou stranou nabízeli deset miliónů korun za hlasování proti nové vládě Stanislava Grosse. Podle listu by se touto údajnou úplatkářskou kauzou měly zabývat orgány činné v trestním řízení.

Předseda nejsilnější opoziční strany Vlastimil Tlustý Radiožurnálu řekl, že se vedení ODS od tohoto nařčení zásadně distancuje. Podle Tlustého nebyl z jejich strany nikdo pověřen jednáním o jakékoliv nabídce poslanci Kořistkovi.

Tlustý zdůraznil, že ODS podá kvůli Kořistkovým vyjádřením trestní oznámení a bude trvat na vyšetření kauzy. "Jinými slovy vedení ODS nemá nic společného s touto kauzou, považuje jí za provokaci a bude žádat její prošetření policejními orgány," uvedl Tlustý.

Zaorálkova slova pokládá Tlustý za "záložní řešení, jak vyřešit nepřítomné poslance vládní koalice". ODS totiž dnes dala najevo, že případné párování nepřichází v případě hlasování o důvěře vládě či o rozpočtu v úvahu. Párování není nakloněna ani KSČM.

Kvůli Kořistkově případu se ještě dnes sejdou předsedové koaličních stran. Podle šéfa unionistů Pavla Němce by se měli především poradit o tom, jak na tuto situaci reagovat. Stejně jako předseda lidovců Miroslav Kalousek se ale ani Němec nedomnívá, že by tato kauza ohrozila úterní hlasování o důvěře Grossova kabinetu.

"Trvá to, že vládní koalice disponuje většinou v Poslanecké sněmovně, a ani na chvíli jsem o tom nepochyboval. Nakonec to, že pan poslanec Kořistka oznámil toto jednání, svědčí o tom, že se jedná o poslance, který se nenechal takovýmito nekalými nabídkami zlákat," řekl Němec.

Poslanecká sněmovna má o vyslovení důvěry Grossově vládě hlasovat příští úterý.

Milada Richterová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme