Zaorálkovy výroky připomínají politiku appeasementu, vzkázal Zeman po mluvčím

Miloš Zeman dnes prostřednictvím svého mluvčího odmítl kritiku ze strany ministra zahraničí. Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil za nesmysl prezidentovu výzvu k vojenskému tažení všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN proti Islámskému státu. Zeman teď prý chce darovat Zaorálkovi černý deštník připomínající britského premiéra Chamberlaina, který proslul politikou appeasementu vůči nacistickému Německu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

„Rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že s Hitlerem se Němci měli vypořádat sami,“ vysvětlil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Šéf resortu zahraničí totiž uvedl, že s radikálním islámem se musejí vypořádat muslimské a především arabské země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neshodách mezi Zemanem a Zaorálkem mluvili bývalý ministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra (ODS) a vojenský analytik Lukáš Visingr

„Je zřejmé, že pan Zaorálek pokračuje ve své dřívější politice a že odmítá jakékoliv vojenské zásahy, to u něj není nic nového. A stejně tak není nic nového u Miloše Zemana, že on naopak je zastánce radikálního postupu vůči teroristům,“ myslí si vojenský analytik Lukáš Visingr.

Prezidentovo vyjádření je podle něj celkem na místě. „Pokud jde o Radu bezpečnosti OSN, platí, že pokud by se stále členské země, to znamená USA, Británie, Francie Rusko a Čína, rozhodly, tak můžou schválit a provést už v podstatě cokoliv,“ vysvětlil. Připouští ale, že najít shodu by bylo obtížné.

Bývalý ministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra (ODS) uznává, že islámský radikalismus představuje vážný problém, zůstává ale skeptický.

„Miloš Zeman není žádný hlupák. On samozřejmě dobře ví, že je to nerealistická věc, ale chtěl na sebe opět upoutat pozornost, takže zahrál etudu pro domácí publikum. Myslím si, že se mu to povedlo, protože se kolem toho rozvinula diskuze,“ upozornil.

„Musím se smát tomuto vzájemnému sporu českého křižáka s českým Chamberlainem. Já pánům ten konflikt pískat nechci, ale musím se jenom smát, jak tato vláda kdysi slibovala, není to tak dávno, že bude mít velkou souhru v zahraniční politice,“ dodal Vondra.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme