Obyvatelé Chrášťan protestovali proti rozšíření výroby psích granulí. Obtěžuje je zápach z továrny

Zhruba 50 lidí ve čtvrtek demonstrovalo před budovou ministerstva životního prostředí proti rozšíření výroby krmiv pro psy a kočky ve firmě Vafo v Chrášťanech na západním okraji Prahy. Výrobce podle nich obtěžuje zápachem obyvatele v širokém okolí továrny. Marketingový ředitel Vafo Martin Šámal uvedl, že firma bezezbytku plní limity stanovené normami i zákony České republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobce podle demonstrantů obtěžuje zápachem obyvatele v širokém okolí továrny. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Účastníci demonstrace si přinesli transparenty, na kterých měli hesla, jako například „Lepší vzduch pro naše děti i rodiny“, „Nechceme rozšíření výroby pro Vafo“ nebo „Smradu hafo, to je Vafo“.

„Chceme bydlet ve zdravém prostředí. Nechceme být odkázáni na počasí a větrat podle toho, odkud zrovna fouká vítr. Zvláště večer, v noci, ráno nebo o víkendech se to nedá,“ uvedl jeden z organizátorů. Podle demonstrantů je zápach občas cítit až v Nových Butovicích.

‚Nemohou větrat, je jim na zvracení.‘ Lidem na pražském Zličíně vadí zápach z továrny na psí granule

Číst článek

Demonstranty přišel podpořit starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS). „Zrovna dneska ráno byla továrna cítit opravdu hodně silně. Je to běh na dlouhou trať, ale my ho vyhrajeme. Pravda a láska zvítězí nad smradem a Chrášťany,“ řekl Novotný.

Organizátoři akce rovněž přečetli vzkaz, který podle nich demonstrantům poslala dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, která bydlí na Zličíně. „Je to opravdu velký smrad, kolikrát se při něm nedá ani spát. Když si chci jít v okolí zaběhat, není to skoro možné. Taková továrna podle mě na kraj města nepatří,“ přečetli.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Pavla Roubíčková účastníkům demonstrace sdělila, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě v minulosti udělila pokuty v řádu stovek tisíců. Podle jedné z demonstrujících je to však pro takovou firmu jako zaplatit si parkovací lístek.

‚Plníme limity‘

Firma Vafo požádala loni o rozšíření výroby Středočeský kraj, který změnu povolil. Proti tomu se odvolal pražský magistrát. Spor má vyřešit ministerstvo pro životní prostředí. Podle Roubíčkové by to mělo být zhruba v polovině října.

Přibývá stížností na zápach, zákon ale neuvádí žádné limity. ‚V minulosti se neosvědčily,‘ říká ministerstvo

Číst článek

„V době, kdy stále pokračuje řízení o vydání Integrovaného povolení, nechceme a nebudeme svými komentáři nebo aktivitami ovlivňovat rozhodování úředníků. Zopakuji tedy pouze základní fakta. Během 25 let našeho podnikání v Chrášťanech plníme limity stanovené normami či zákony České republiky beze zbytku, což potvrzuje více než 30 provedených kontrol, především pak ze strany ČIŽP,“ řekl marketingový ředitel Vafo Martin Šámal.

Hodnoty pachových jednotek na výstupu jsou ve firmě podle něj hluboko pod těmi, které mají obdobné výroby v Německu, Nizozemsku a dalších zemích. „Celá čtyřstupňová soustava čištění vzduchu odstraňuje zhruba 92 procent pachových stop. Vše výše uvedené je naše iniciativa a dobrovolná investice v hodnotě 68 milionů korun nad rámec našich zákonných povinností,“ doplnil Šámal.

Firmě Vafo Praha podle posledních dostupných údajů ze Sbírky listin v roce 2017 vzrostl čistý zisk meziročně o 18,7 procenta na 612,7 milionu korun. Čistý obrat stoupl o 17,6 procenta na 3,68 miliardy korun. Kromě Chrášťan u Prahy má firma v Česku závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme