Západ a sever Čech ohrožují povodně, na několika místech jsou třetí stupně

Na západě a severu Čech hrozí kvůli vytrvalému dešti povodně. Třetí stupně povodňové aktivity platí na Klabavě, Radbuze a Úslavě v Plzeňském kraji. Stupně ohrožení odpoledne dosáhla i Kamenice v Hřensku na Děčínsku, ta už ale večer kulminovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná Kamenice v Hřensku | Zdroj: ČTK

Při dosažení třetích stupňů povodňové aktivity už dochází k rozlití toků a můžou být ohroženi lidé v okolí.

V Hřensku, které leží na soutoku Kamenice a Labe, byla zaplavena silnice pod hotelem Praha. Lidé mají hlavně obavy z toho, co udělá vysoká hladina řeky Labe. Ta totiž Kamenici může přehradit odtok, a voda by tak v nejhorším případě zůstala v samotném Hřensku.

Podle všeho velká voda zaplaví z neděle na pondělí sklepy v domech přilehlých k vodnímu toku. Podle hřenského starosty s tím nejde už nic dělat.

Na Děčínsku zahrozila i říčka Bystrá. Normálně vypadá jako větší potok, teď ale vystoupila na třetí stupeň a zaplavila přízemí sedmi domů v obci Habartice. V Benešově nad Ploučnicí začali z domů, které leží v blízkosti této říčky, evakuovat seniory.

„Lidé mají zkušenost s bleskovou povodní z roku 2010, jsou tedy nervózní, tak v případě přání jsme prostřednictvím městské policie evakuovali seniory,“ řekla Českému rozhlasu starostka Dagmar Tesarčíková:

„Jinak městská policie obchází domy a v podstatě uklidňuje, protože budeme monitorovat situaci i nadále, hasiči tam budou nasazeni celou noc,“ dodala.

V Benešově nad Ploučnicí s obavami sledují říčku Bystrou | Foto: Jan Bachorík

V Plzeňském kraji je třetí stupeň povodňové aktivity na řece Radbuze ve Staňkově a na Klabavě v Hrádku u Rokycan a v Nové Huti poblíž Plzně. Voda dál stoupá, v příštích hodinách dosáhnou třetího stupně i další toky.

V Hrádku u Rokycan už hladina Klabavy překročila dva metry. „Postavili jsme protipovodňovou stěnu na tom nejhorším místě, kde by to mohlo hrozit nejvíc. A jinak věříme, že to nějak skončí. Máme výhodu, že se nám to rozlije na druhou stranu do luk a polí, takže občané by neměli být ohroženi,“ uvádí starosta Jaroslav Perlík.

Podle operačního důstojníka krajských hasičů Štefana Libinka se situace ve večerních hodinách trochu uklidnila.

„Zasahujeme sice ještě v několika lokalitách, hlavně na Rokycansku, Plzni-jihu a Klatovech. Nejčastější zásahy, to je čerpání vody ze zatopených sklepů, odstraňování překážek a potom také voda z polí, která s sebou nese hlínu – takže to jsou úklidy komunikací a tak dále.“

V Karlovarském kraji dosáhla druhého stupně řeka Ohře. Mírně stoupají i hladiny ve středních Čechách. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, je na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a v Černošicích.

V Německu hrozí až stoletá voda, v Rakousku je v záloze armáda

Číst článek

V Černošicích u Prahy se Berounka začala vylévat z koryta už dopoledne. Nejvíc ohrožené jsou jako vždy chatové osady u řeky. Bydlí tu několik stovek lidí, kteří začali z chat a domů odjíždět. Pro některé muselo město najít náhradní ubytování. Mělo by jít o pětiletou vodu připomínající povodně v roce 2006, část místních se obává, že by situace mohla být horší.

Hladina Vltavy se zatím už několik hodin drží na 1,5 metru, rozvodněná je hlavně kvůli upouštění přehrad a Berounce. Pražští radní proto přijali některá opatření. Nevyjedou například výletní lodě, náplavky jsou vyklizeny od aut a vrata na Čertovce jsou stále zavřená. Další opatření radnice nechystá.

„Je to nachystáno přesně tak, abychom při zachování současných srážek udrželi až do pondělního rána první stupeň povodňové aktivity. A podle všech předpovědí to vypadá, že od pondělního rána dále by již neměla stoupat hladina Vltavy v Praze,“ potvrdil Radiožurnálu pověřený primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

„Kulminace by měla být tak v pondělí, protože pršelo velmi silně v západních Čechách a sem to přiteče zřejmě v neděli, pondělí,“ předpokládá starosta Černošic Filip Kořínek.

Pršet bude i v neděli

Srážky, které budou místy nadále vydatné, předpovídají meteorologové i na noc a neděli. „Zatím to vypadá tak, že nejvydatnější srážky očekáváme na jihu Čech, na Šumavě, v Českém lese a pak také na severozápadě. Srážkám se ale nevyhne ani Českomoravská vrchovina.“

„Všude v těchto oblastech, zejména v Novohradských horách, by mohlo spadnout do rána až kolem 50 milimetrů srážek. Srážky by měly postupně během zítřejšího dne, zejména na Moravě, ustávat, budou se vytvářet jen místní přeháňky, ojediněle také bouřky,“ řekl Českému rozhlasu vpodvečer Miloš Dvořák z ČHMÚ.

Miroslav Zimmer, ČRo, Tomáš Šácha, Monika Červená, mta, Jitka Englová, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme