Západní řeky klesají - Labe stoupá

Řeky v západních Čechách klesají. Na Radbuze už vodohospodáři odvolali třetí stupeň - tedy stav ohrožení. Naopak stoupá Labe u Ústí nad Labem. Problémy mají i na Slovensku. Dunaj v Bratislavě zalil několik míst včetně známého petržalského lunaparku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

Podle Lenky Boříkové z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni se už bude situace v západních Čechách jen zlepšovat. "V současné době jsou překročeny pouze limity pro vyhlášení prvního a druhého stupně, přičemž limit pro vyhlášení dvojky byl ve Lhotě na Radbuze a dále na Úhlavě v Klatovech ve Stěnovicích, Berounka v Plzni na Bílé hoře a Liblíně má také druhý stupeň povodňové aktivity. Všechny toky klesají a během dne očekáváme další poklesy všech hladin.

Labe i nadále stoupá. Výška hladiny v Ústí už dosáhla pěti metrů a dvaceti centimetrů. Kvůli tomu byla zastavena plavba z Lovosic ke Střekovu. Pravděpodobně ale bude omezení bude platit až po státní hranici. Podle Pavla Svatoše z dispečinku povodí Labe se bude hladina zvedat i v dalších hodinách. "Poměrně dost rychle jde hladina nahoru. Pochopitelně, že ta vlna, která jde z Vltavy, bude pomalu dobíhat do toho Střekova, takže se hladina bude zvyšovat."

Pokud se bude hladina Labe vzdouvat i zítra, je možné, že se opět zaplaví část silnice u Benešova mostu. Ta je součástí hlavního silničního tahu Praha - Ústí nad Labem - Děčín. Na Plzeňsku hladiny opadly a na Radbuze ve Staňkově, Tasnovicích a pod přehradou v Českém údolí jsou stavy ohrožení zrušeny.

Jediným místem v jižních Čechách, kde platí druhý povodňový stupeň je Březí na Vltavě. Včera vodohospodáři odvolali dvojku v Písku na Otavě. Teď tam stejně jako ve Stakonicích platí první stupeň - bdělost. Povodňová služba Povodí Vltavy předpokládá na Otavě, Malši a Nežárce další pokles, na Vltavě a Lužnici očekává setrvalý stav.

Na bratislavském úseku Dunaje byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Hladina dosahuje výšky 870 centimetrů. Podle hydrometeorologů začala voda kulminovat dnes ráno. Kritické osm a půl metrové hranice dosáhla hladina Dunaje v průběhu noci. V šest hodin naměřili v Bratislavě na 869 cm, Děvíně 829 cm. Protipovodňová komise přijala některá opatření na ochranu lidí a majetku. Počet zaplavených úseků stoupá. Pod vodou jsou Lužné lesy, části bratislavských návřeží a také známý petržalský lunapark. Kulminace potrvá asi 15 hodin. Hladina Dunaje by měla stoupnout až na 875 centimetrů.

Markéta Kaclová, Jana Mertová, Ivana Solničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme