Západočeská univerzita připravuje seznam ,rychlostudentů'

Hanba českého univerzitního světa a poškození obrazu celé Západočeské univerzity. Těmito slovy ohodnotil premiér Jan Fischer dění na plzeňské právnické fakultě a dodal, že jde také o facku těm, kteří na této fakultě vystudovali řádným způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západočeská univerzita v Plzni - logo | Foto: Západočeská univerzita

Krajně sporné udělování titulů na plzeňských právech podle všeho prošetří policie. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že za skandály na právnické fakultě nese morální odpovědnost rektor Západočeské univerzity Josef Průša a vyzval ho k odstoupení. Ten však o odchodu z univerzity neuvažuje.

"Myslím si, že univerzita potřebuje v současné době využít všechny síly k tomu, aby se zbavila stigmatu a poukázala na to, že excesy nepokrývají celou univerzitu ani celou právnickou fakultu," vysvětlil svůj postoj Průša.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné situaci na Západočeské univerzitě mluvil v Radiofóru její rektor Josef Průša.

Podle rektora Západočeské univerzity nemělo vedení vůbec ponětí o tom, co se na právnické fakultě děje. Podle databáze přitom práva rychle absolvovalo 400 studentů. Průša však upozorňuje na to, že toto číslo není přesné a je zavádějící:"Toto číslo poukazuje na to, jak dlouho studenti byli na Západočeské univerzitě. Neříká nic o tom, jak dlouho studovali jinde."

Sama univerzita proto připravuje seznam, který bude přesnější a odhalí studenty, kteří studovali nesprávným způsobem.

Nejde jen o neoprávněné udělování titulů

Noviny navíc upozorňují na to, že lidé namočení v plagiátorské aféře pracovali na právních posudcích pro stát a objevují se i obvinění, že ti, kteří měli na fakultě rozhodné slovo, korumpovali studiem a diplomy vlivné osoby.

I rektor univerzity ale připouští, že celá věc jde mnohem dál než jen ke spornému udělování titulů. O takových věcech ale podle něj univerzita nevěděla. Připouští ale, že je nutné je také prošetřit.

Předseda ČSSD, Jiří Paroubek, dnes prohlásil, že jde o dosud nejvýznamnější čelní střet s organizovanou justiční a právní mafií. A k rezignaci vyzval i rektora Západočeské univerzity Josrfa Průšu, který je členem Sociální demokracie. Průša ovšem funkci skládat nehodlá a fakultu odmítají opustit i bývalý děkan právnické fakulty Jaroslav Zachariáš a někdejší proděkan Ivan Tomažič - hlavní aktéři plagiátorské aféry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze právnické fakulty v Plzni hovořila ve Stalo se dnes Marie Benešová

Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD a bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se vyslovila pro podrobné vyšetření. Je ale trochu skeptická k vyšetřovacím komisím, pokud by však taková komise začala pracovat, jistě by to podle ní nebylo na škodu.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme