Západočeská univerzita zruší diplom asi 20 absolventům práv

Asi dvacet absolventů plzeňských práv přijde o svůj vysokoškolský diplom. K jakýmkoli jménům se ale Západočeská univerzita odmítla vyjádřit. Výsledek prověrky nestandardních studentů dopoledne zveřejnil náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který jako zaměstnanec plzeňských práv připravuje pro rektora podklady pro správní řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektorát Západočeské univerzity v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Celkem se přezkoumávalo 40 titulů magistr. Rektorova komise původně označila 44 studentů, nicméně v průběhu vyšetřování někteří doložili, že své povinnosti řádně splnili. První tři rozhodnutí o zrušení vysokoškolského diplomu rozešle škola už dnes.

Důvodem k odebrání titulů v těchto případech bylo celkem pět typových vad. Docházelo například k manipulaci u přijímajícího řízení, kdy řada studentů byla přijata na odvolání, a to bez uvedení konkrétního důvodu k přijetí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právní expert Západočeské univerzity v Plzni František Korbel v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Někteří studenti zase ukončili studium například během letních prázdnin, a to i tím způsobem, že nejprve udělali státní zkoušku a až poté běžnou zkoušku z daného předmětu. U některých studentů pak chybí záznamy, jako jsou splněné zkoušky a zápočty a pochybení bylo také při sestavování zkušebních komisí.

Magistrům, kteří protiprávně získali akademický titul a následně studovali navazující doktorandské studium, bude odebrán i titul JUDr. Mezi dotyčnými, kteří o svůj diplom přijdou, by neměl být žádný státní zástupce nebo soudce.

Z magistrů znovu studenti

„Bohužel, ta jména komentovat nemohu. Přeci jenom platí v České republice právní stav, který chrání osobní údaje,“ poznamenal František Korbel v Ozvěnách dne Radiožurnálu. Zároveň vysvětlil, co přesně bude obdržení příslušného dopisu od Západočeské univerzity pro adresáty znamenat.

„To zrušení diplomu znamená prakticky pouze tolik, že konstatujeme, že se doposud nestali řádnými absolventy studia, protože nesplnili své studijní povinnosti. Jinými slovy, konstatujeme, že titul magistr nikdy neměli.“

Vedení plzeňské univerzity je podle Korbela připraveno i na to, že se někteří dotčení absolventi budou proti rozhodnutí soudně bránit.

„Nicméně osobně bych jim doporučil spíše doplnit své studijní povinnosti. Není samozřejmě účelem někoho vylučovat ze studia. Ty osoby, kterým zrušíme diplom, mají nadále právní postavení studenta.“

„A pokud svého studia nezanechají, tak samozřejmě mohou své studijní povinnosti doplnit a vystudovat řádně jako každý jiný,“ dodal Korbel. Dále doplnil, že se jedná o bezprecedentní krok v českém prostředí, neboť nikdy v minulosti se nestalo, že by některá univerzita přistoupila k rušení diplomů.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Korbel na Rádiu Česko

David Havlena, Marika Táborská, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme