V břeclavské nemocnici leží muž se západonilskou horečkou, potvrdily testy. Nakazil se v Česku

U muže, který je hospitalizovaný v Nemocnici Břeclav, se potvrdila západonilská horečka. Uvedla to v pondělí mluvčí nemocnice Táňa Svobodová. V nemocnici na ni v srpnu zemřela dvaasedmdesátiletá žena, byla prvním pacientem, který se nemocí prokazatelně nakazil na českém území. Ani nemocný muž podle informací nepobýval v zahraničí, nakazil se tedy zřejmě také v tuzemsku.

Břeclav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus západonilské horečky. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Podle mluvčí Táni Svobodové břeclavská nemocnice dočasně zastavila odběry krve na transfuzním oddělení.

Pacient je v současnosti na infekčním oddělení. „Je již ve stabilizovaném stavu. O jeho propuštění se uvažuje,“ uvedla Svobodová.

Nemocnice další opatření nechystá. „Choroba je přenositelná pouze určitým druhem komárů. Zatím nebyl prokázán přenos z člověka na člověka,“ podotkla mluvčí. Nemocnice podle ní jedná s hygieniky, kteří by měli vydat doporučení dalšího postupu týkající se provozu transfuzního oddělení.

Druhý tuzemský případ západonilské horečky. První člověk se nakazil přímo v Česku

Číst článek

Břeclavská nemocnice zatím nebude krev od pacientů odebírat, ale bude ji nejspíš nakupovat.

Více případů v Maďarsku a Srbsku

Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí zejména komáři rodu Culex. Inkubační doba je tři až 14 dnů. Virus může dětem, starším lidem a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu.

Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku, jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan.

Podle odborníků je virus opakovaně nalézán i u komárů, ptáků nebo koní v Česku, mnozí považovali jen za otázku času, kdy se nakazí někdo přímo v tuzemsku. V Řecku, Itálii, Maďarsku, Srbsku a dalších evropských státech je letos podle odborníků abnormálně vysoký počet případů této choroby.

Západonilskou horečkou se v minulosti v roce 2007 na Kypru nakazil i populární herec Pavel Nový. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme