Druhý tuzemský případ západonilské horečky. První člověk se nakazil přímo v Česku

První člověk se nakazil západonilskou horečkou přímo v Česku. Podle ministerstva zdravotnictví šlo o dva-a-sedmdesátiletou ženu, která trpěla dalšími chronickými problémy a zemřela v srpnu. Epidemilogové se domnívají, že se pacient nakazil na jižní Moravě. Podle primářky infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové není teď ale pravděpodobné, že by se západonilská horečka v republice dál rozšířila:

Jižní Morava / Praha (Aktualizováno: 20:47 27. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Ano, jeví se, že máme potvrzený první autochtonní případ západonilské horečky v České republice,“ potvrdila Radiožurnálu hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Podle epidemiologa Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara se pacientka pravděpodobně nakazila na jižní Moravě. Upřesnil přitom, že nemoc přenáší komár z rodu Culex.

V Česku se objevil první případ západonilské horečky, nakažený muž se vrátil z Řecka

Číst článek

„Z člověka na člověka se západonilská horečka nepřenáší, samozřejmě pokud pomineme transfuzi krve nebo darování orgánů,“ popsal Maďar.

Podle něho by tak na případné šíření nemoci v Česku měly reagovat transfuzní stanice a testovat dárce. Lidé, kteří navštíví rizikové oblasti, by neměli krev darovat měsíc po návratu.

Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí komáři. Inkubační doba se pohybuje od tří do 14 dnů. Virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu.

Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých osob nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Západonilskou horečkou se v minulosti v roce 2007 na Kypru nakazil i populární herec Pavel Nový. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.

Anna Macků, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme