Zápisné na vysoké školy není vůbec připraveno, sdělil ministr Fiala

Ministr školství Petr Fiala dnes seznámil sněm Rady vysokých škol o stavu přípravy takzvaného zápisného. Po svém předchůdci prý nezdědil žádný předběžný materiál. Vysokoškoláci – nejen studenti prvních ročníků – by přitom mohli platit už od příštího roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr školství  Petr Fiala se ujal funkce

Nový ministr školství Petr Fiala se ujal funkce | Foto: Filip Jandourek

Podle Fialy není připraveno vůbec nic. Nejsou k dispozici analýzy dopadů, žádný návrh budoucí podoby systému plateb. Zmínil se dokonce, že nemá ani politické zadání, které by ho nějakým způsobem omezovalo.

Ministr by chtěl platby za vysokoškolské studium předložit do sněmovny jako vládní, nikoli poslanecký návrh.

„Přípravné práce, které předpokládají legislativní pravidla vlády, podle mého názoru vylučují, aby to bylo v dohledné době zavedeno. Pro takovou věc určitě nebude možné udělat stav legislativní nouze jako třeba při povodních a domnívám se, že by zde mohla debata pokračovat,“ řekl Radiožurnálu místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Finanční spoluúčast studentů na vysokoškolském studiu komentoval v Ozvěnách dne místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška

Petr Fiala je zastáncem přímých plateb. Odvolává se na rektory, kteří považují vybírání peněz od studentů za vhodný způsob, jak doplnit rozpočty vysokých škol.

Odlišný názor však má Zlatuška, mimo jiné bývalý rektor Masarykovy univerzity a odpůrce školného nebo zápisného: „Myslím si, že by bylo potřeba napřít síly směrem k absolventské dani, jak se tomu říká v Rakousku.“

„Je to schůdnější způsob – potvrdili mi to časem i členové pracovní skupiny, která pracovala na návrhu zákona o finanční pomoci studentům. Jen měli politický příkaz pracovat směrem ke školnému. Pokud pan ministr nemá politické zadání, pak by bylo lepší pracovat směrem, kterým se například ubírá Rakousko,“ propaguje.

Plošné zavedení poplatků nastínil ministr Fiala v rozhovoru pro deník Právo. Studenti by mohli platit pět až šest tisíc korun ročně.

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme