Zaplať, nebo ti to osolí. Exsoudce Jelínek opět usedl na lavici obžalovaných kvůli podvodům

Druhou úplatkářskou kauzu dnes již bývalého soudce Ladislava Jelínka začal v úterý v tichosti rozplétat kladenský okresní soud. Podle policie inkasoval 31 tisíc a společně se společníky žádal dalších 380 tisíc korun za ovlivnění rozsudků. Místo pomoci si však měl peníze nechat a nic ze slibovaného neudělat. Jelínek a další čtyři lidé se zpovídají z podvodu a podplácení. Rozhoduje o nich soudce Petr Sedlařík, jenž poslal na 6,5 roku mříže kvůli úplatkům soudce Ondřeje Havlína.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Ladislav Jelínek.

Bývalý soudce Ladislav Jelínek. | Foto: reprofoto ČT24 | Zdroj: čt24

"Prozatím byly provedeny výslechy obžalovaných, čtení obžaloby, listinné důkazy a důkazy, které jsou na záznamech od policie, odposlechy," popsal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Sedlařík. Projednávání případu před soudem má naplánované až do září.

Tvrdý trest pro Havlína
Sedlařík se do povědomí zapsal poměrně tvrdým trestem 6,5 roku pro úplatného soudce Ondřeje Havlína a tím, že si během vynesení verdiktu nebral servítky. Havlínovo chování označil jako skandální. Uvedl také, že pro skupinu kolem potrestaného soudce bylo jediné štěstí, že je policie sledovala jen několik měsíců. "Minimálně někteří z nich by zplakali nad výdělkem, pokud by to trvalo déle,“ pronesl v soudní síni loni v srpnu Sedlařík.

V aktuálně projednávaném případě rozhoduje celkem o třech skutcích, z nichž u dvou je středobodem Jelínek, u třetího bývalý vysoce postavený policista Petr Hladký.

Obžalovaní v kauze exsoudce Jelínka
Ladislav Jelínek - podvod
Tomáš Šimek - podplacení
František Froněk - podplacení, podvod
Petr Hladký - podplacení
Ota Güttner - podplacení

V prvním případě měl Jelínek vzít 31 tisíc korun za urychlení žádosti o navrácení řidičského průkazu. "Popisoval, že za finanční prostředky určené pro příslušného soudce Nedvěda (litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd) ovlivní jeho rozhodnutí, což nikdy neměl v úmyslu a také tak neučinil," líčí obžaloba. Zpravodajský web Českého rozhlasu ji získal pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

380 tisíc za lepší rozsudek
Dalších 380 tisíc měl Jelínek společně s taktéž obžalovanými společníky žádat po Ukrajinci stíhaném kvůli uplácení. "Jelínek a František Froněk se pokusili společně po dohodě prostřednictvím Tomáše Šimka získat finanční prospěch, a to pod záminkou ovlivnění soudce Nedvěda, což však Jelínek a Froněk ve skutečnosti vůbec neměli v úmyslu a celou částku si hodlali ponechat pro svoji potřebu," píše ke druhé části případu státní zástupce Radim Dragoun. Skupina se scházela v litoměřické pivnici Sparta, kde si měla dělit úplatky. Ukrajinci měli Jelínkovi emisaři vyhrožovat, že pokud nezaplatí, Nedvěd mu to v rozsudku osolí.

U posledního skutku Jelínek nefiguruje, hlavní roli v ní hrají jeho pomocníci Froněk, Ota Güttner a společně s nimi někdejší policejní důstojník Hladký.

Kriminalisté na Litoměřicku obvinili pět lidí z podvodu nebo podplácení, včetně soudce

Číst článek

Úplatek od expolicisty
"Güttner hodlal prostřednictvím Froňka za finanční prostředky Hladkého ovlivnit rozhodnutí soudce Nedvěda, kdy dle jeho plánu mělo být 100 tisíc korun určeno pro každého z nich, přičemž zčásti využil situace a od Hladkého získal celkovou částku ve výši 500 tisíc korun, z které si oproti dohodě s Froňkem ponechal namísto 100 tisíc celkem částku 300 tisíc, ač Hladký deklaroval, že celá částka 500 tisíc je určena k uplacení soudce Nedvěda," stojí v obžalobě.

Jelínek přišel o talár koncem loňského roku, kdy mu soud potvrdil podmínku v další korupční aféře kolem dnes již bývalého soudce Josefa Knotka. Tehdy si nechal slíbit pouhou lahev whisky za urychlení rozhodnutí o podmíněném propuštění z výkonu trestu u leasingového podvodníka Romana Bečvaříka. Knotek dostal pět let a šest měsíců za mřížemi.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme