Zaplavené obce na sebe upozorňují kvůli penězům, píší Lidové noviny

Větší díl povodňové pomoci dostanou postižené obce, které se objevují v médiích, konstatují Lidové noviny. Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu před dvaceti lety a následky na naše obyvatele rozebírá Mladá fronta Dnes. Jak informují Hospodářské noviny, kožené boty z Číny a Vietnamu v Česku nezdraží, přestože od zítřka v celé Evropské unii na toto zboží platí dovozní cla. Právo zjistilo, že Rembrandt namaloval portrét Jana Amose Komenského.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Zaplavené obce, které se umějí "prodat" v médiích, mají větší šance dostat větší díl povodňové pomoci, zjistily Lidové noviny. A platí to i naopak: o kom se nepíše a nemluví, má daleko menší naději, že si ho dárci konkrétní pomoci všimnou. Komunikace se sdělovacími prostředky v době povodní je v lecčem podobná marketingovým praktikám. Mnozí starostové si to uvědomují a ve svých obcích zástupce médií vítají. A marketingoví odborníci je za to chválí.

O peníze dárců se letos podle starostů bude bojovat daleko tvrději než v předchozích letech. Může za to fakt, že povodeň zasáhla daleko větší území, než tomu bylo v letech 1997 a 2002. Lidé zatím prostřednictvím sbírek přispěli zatopeným oblastem částkou převyšující 3 milióny korun, píší Lidové noviny.

Dvacet let od černobylské jaderné havárie se Češi dozvídají jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Mladá fronta Dnes informuje, že radioaktivní mrak se tehdy shodou náhod České republice vyhnul. Nebezpečný spad tedy neohrozil zdraví ani životy lidí, kteří před ním nebyli varováni. Jenže strach z radiace a neochota režimu informovat o možném nebezpečí vyvolaly mezi matkami paniku, která podle vědců vedla ke zvýšení počtu potratů.

Ženy o ně žádaly v obavách, že se jim narodí postižené dítě. To, že potratů po havárii prudce přibylo, dokazují statistiky. Komunistický režim také hazardoval se zdravím lidí, když je na 1. máje nutil jít do povinných průvodů. Směr větru se mohl změnit a pak by Česko zasáhla silnější radiace, informuje Mladá fronta Dnes.

Přestože od zítřka začínají v zemích Evropské unie, tedy i v Česku, platit dovozní cla na kožené boty z Číny a Vietnamu, tato obuv u nás zřejmě nezdraží. Jak píší Hospodářské noviny, alespoň ne hned. Evropská komise, aby nepoškodila obchodníky, uvalila na čínské a vietnamské boty progresivní sazbu. Ta se během pěti měsíců zvýší za čtyř procent až na zhruba 19. Plné clo, které začne platit na podzim, pak má vyrovnat výhody dumpingové výroby v Číně a Vietnamu.

Čeští výrobci obuvi opatření, které by je mělo ochránit, nadšeně nevítají. Domácí obuvnický průmysl už dostal tolik ran, že mu přijatá ochrana už nepomůže. O tom, že laciný dovoz poškozuje tradiční evropské obuvníky, nepochybuje nikdo. Hospodářské noviny dodávají, že zatímco se ještě v roce 2000 v Česku vyrobilo 13 miliónů párů bot, teď je to jen zhruba 5,5 miliónu párů.

Hospodářské noviny s odvoláním na Amnesty International upozorňují, že na českých letištích pravidelně přistávají letadla, u nichž nikdo nekontroluje, koho a co mají na palubě. Mohou mezi nimi být i stroje americké tajné služby CIA, která takto převáží vězně do zemí, kde jim hrozí mučení. Zda se tak skutečně někdy stalo, nemají české úřady podle listu chuť vyšetřit.

Tři letadla najatá americkou CIA měla na Ruzyni přistát nejméně ve dvaceti případech. Pokud si americká tajná služba si letouny pouze najala, lety získaly civilní charakter, což brání zjištění, co stroje převážely. "Pasažéři z letadel při mezipřistáních a čerpání paliva nevystupují, žádná kontrola cestujících při mezipřistání neprobíhá," upozorňuje v novinách odborník na mezinárodní právo Pavel Šturma. Zájem českých úřadů nevyvolala ani pozornost, kterou letadlům CIA věnuje Evropská unie.

Podle Práva se Rembrandtova výstava otevřená 1. dubna v Amsterdamu, stala senzací pro Českou republiku. Poprvé tam byl zveřejněn mimořádný objev: Rembrandtův nádherný portrét českého myslitele, filozofa a pedagoga Jana Amose Komenského. Obraz z florentské Galerie Ufizzi identifikoval jako podobiznu Komenského holandský profesor dějin umění Ernst van de Wetering.

O možném setkání Komenského s Rembrandtem se hodně spekulovalo, žili oba v Amsterdamu. Komenský bydlel dlouhou dobu kousek od Rembrandtova ateliéru. Přímý důkaz vzájemného kontaktu ale neexistoval. Až teď Wetering shromáždil potřebné argumenty. Právo dodává, že malba byla dosud označována názvy Starý muž nebo Starý rabín.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme