Zaplavenou zeleninou je někdy možné krmit zvířata

Velká voda z minulého týdne zasáhla také zemědělskou půdu. Zemědělci, jejichž pole zatopila povodeň, by měli být velmi opatrní. Vážné nebezpečí hrozí tam, kde voda a bahno stojí delší dobu a mohou se tam tak v parných dnech pomnožit plísně. Takové potraviny by se neměly dávat ani jako krmení zvířatům. V žádném případě by je podle Holejšovského neměli konzumovat lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva na pastvě | Foto: Jan Rosenauer

Velká voda z minulého týdne zasáhla také zemědělskou půdu. Zemědělci, jejichž pole zatopila povodeň, by měli být velmi opatrní. Co s postiženými plodinami, vysvětluje ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. Lze je použít jen ke krmení hospodářských zvířat, ale je třeba si uvědomit, že jsou rizikové zejména ty, které jsou okolo průmyslových provozů, zejména v okolí chemických továren. V takových případech ale i v jiných, kdy je podezřejní z jakékoliv kontaminace, je nutné dát tyto plodiny nejdříve vyšetřit například do některých našich státních veterinárních ústavů.

Vážné nebezpečí hrozí tam, kde voda a bahno stojí delší dobu a mohou se tam tak v parných dnech pomnožit plísně. Takové potraviny by se neměly dávat ani jako krmení zvířatům. V žádném případě by je podle Holejšovského neměli konzumovat lidé.

Hygienici upozorňují lidi z oblastí zasažených povodněmi, aby v žádném případě nepoužívali vodu ze svých studní, i když už se někde mohou zdát pročištěné. Zdroje pitné vody je potřeba speciálně sanovat. Postup popsala Radiožurnálu středočeská krajská hygienička Zdeňka Krahulcová. "Odčerpat, vybrat kaly ze dna, mechanicky odstranit povrchy a nánosy ze skruží a potom tam dát dezinfekční prostředek typu nabízíme vyšetření u nás na krajských hygienických stanicích."

Tento postup i další rady pro lidi z povodňových oblastí najdete také na webových stránkách krajské hygienické stanice. Adresa je www.khsstc.cz.

Krajská hygienická stanice ve středních Čechách vyhlásila také zákaz koupání a další opatření pro oblasti zasažené povodní. Lidé najdou text rozhodnutí na nástěnkách obecních, městských, nebo okresních úřadů. Čeho se nařízení konkrétně týkají, upřesnila Radiožurnálu hygienička Krahulcová. "Zákazu používání vod, kde není prověřena zdravotní nezávadnost. Zakazuje se koupání ve vodních nádržích Orlík, Spaly a po celém povodí Berounky, které se týká Středočeského kraje. A přikazuje se likvidace surovin, potravin a pokrmů, konzerv, chlazených potravin a dalších potravin, které mají odchylky od standardu anebo vykazují zjevnou zdravotní závadnost a všechny likvidované potraviny je nutno potom uložit do předem označených kontejnerů."

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme