Zaplaveným lidem pomáhají i humanitární organizace, nasbíraly už přes 15 milionů korun

Lidem, které postihly ničivé záplavy, pomáhají jednotliví dárci, firmy i charitativní a humanitární organizace, jako například Charita ČR, Člověk v tísni, ADRA či Armáda spásy. Obětem povodní mohou lidé pomoci i prostřednictvím Nadačního fondu Českého rozhlasu 888 444 666 /0300.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci pomáhají s úklidem po povodních v Bechyni | Foto: Lucie Hochmanová

K dispozici je i web Povodňové pomoci, kde se shromažďují nabídky dobrovolníků a organizátorů. Za necelé čtyři dny nasbíraly neziskové organizace víc než 15 milionů korun.

Největší sumu zatím eviduje Člověk v tísni, kde je zatím přes osm milionů korun. Zhruba 3 miliony potom získala organizace ADRA. Dalších asi 900 tisíc dorazilo přes dárcovské SMS.

ADRA, která ze svých peněz už uvolnila čtvrt milionů korun, pomáhá v Jižních Čechách, na Mělnicku nebo Litoměřicku a chystá se rozšířit humanitární pomoc také na sever Čech, do Ústí nad Labem či na Děčínsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Jan Bárta, generální ředitel humanitární organizace ADRA ČR

„Tam je ta situace velmi vážná a čeká se, až opadne voda, protože my se orientujeme až na tu pomoc při likvidaci škod,“ říká Jan Bárta, generální ředitel nadace ADRA.

Zatím podle něj nelze odhadnout, kolik se dohromady vybere. Na zvláštních povodňových kontech je zatím kolem 15 milionů korun. Podle Bárty je zájem pomáhat obrovský.

„Dřív jsme museli organizovat všechnu pomoc, dnes třeba i v těch zatopených oblastech si navzájem sousedé pomáhají. My se věnujeme dobrovolnictví a ten zájem je obrovský a samozřejmě sociální sítě tomu napomáhají,“ popisuje.

Připomněl, že ADRA přijímá také materiální pomoc. „Máme centrální sklad v Praze a také sklad v Litoměřicích. Ale nechceme zbytečně plýtvat penězi na dopravu. To znamená, že jsme rádi, když nám jsou schopni dárci dopravit materiální pomoc až do skladu,“ vysvětluje.

Evropská komise mezitím ujistila státy postižené záplavami, že jim vyplatí pomoc z evropského Fondu solidarity ještě letos. Komise tak reagovala poté, co eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski uvedl, že ve fondu už není dost peněz.

Podle mluvčí Komise Shirin Wheelerové se výroky Lewandowského týkaly jen relativně malých částek, ne náhrad za škody při velkých živelních katastrofách. Ještě se podle ní nestalo, aby členské státy nevyslyšely podloženou žádost o pomoc.

Povodňová konta | Foto: Český rozhlas

Zobrazit místo Povodně na větší mapě

Porovnání povodní 2002 a 2013 - legenda k mapě | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme