Záplavy mají šestnáctou oběť

Záplavy mají šestnáctou oběť. Tělo utonulého šestačtyřicetiletého muže z Bítozevsi na Lounsku objevil včera večer v řece Chomutovce náhodný svědek. Muže v obci pohřešovali ž 12 dní. V pražské městské hromadné dopravě si už dneska pořiďte jízdenku. Doprava je ale komplikovaná, a tak se prodlužuje platnost jízdenek. U nepřestupních je to z patnácti minut na třicet a u přestupních ze šedesáti na hodinu a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

metro | Foto: Jan Rosenauer

Záplavy mají šestnáctou oběť. Tělo utonulého šestačtyřicetiletého muže z Bítozevsi na Lounsku objevil včera večer v řece Chomutovce náhodný svědek. Muže v obci pohřešovali od 14. srpna. Lidé ho napoledy viděli u obecní lávky, jeho tělo vydala řeka po 12 dnech zhruba o sto metrů níže po proudu.

Podle mluvčí lounské policie Jaromíry Střelcové šlo o nezaměstnaného svobodného muže, kterého uvolnil pro pomoc obci tamní úřad práce. "Přivolaná lékařka neshledala na mrtvém žádné známky cizího zavinění a ke zjitění přesné příčiny smrti rozhodla o provedení zdravotní pitvy."

Za MHD se v Praze ode dneška opět platí. Vzhledem k tomu, že doprava je komplikovaná, prodlužuje se ale platnost jízdenek. U nepřestupních je to z patnácti minut na třicet a u přestupních ze šedesáti na hodinu a půl. Novinkou je také to, že opět ožije část trasy B pražského metra. Po ničivých záplavách bude poprvé možné dojet ze Zličína až do stanice Nádraží Smíchov.

Oznámil to náměstek primátora pro dopravu Martin Hejl. "Tím obnovením trasy B metra zůstaly pouze dvě kyvadlové železniční dopravy a to je právě Nádraží Smíchov dál na Hlavní nádraží a ten východní směr: Masarykovo nádraží Běchovice."

Mosty v oblasti centra hlavního města zůstávají zatím stále otevřené jen pro městskou hromadnou dopravu, pěší a cyklisty.

Termín úplného zprovoznění pražského metra je i nadále velmi nejasný a veškeré prognózy jsou značně předčasné. Po dnešním zasedání krizového štábu pražského Magistrátu to řekl náměstek primátora pro dopravu Martin Hejl. Předpokládat lze podle něj jen to, že by na konci září mohl být prodloužen provoz na části trasy C, a to ve směru od stanice Háje až po Hlavní nádraží. "Obrat vlaků by technicky bez cestujících byl prováděn již přes ty výhybky Florenc C. Toto je předpoklad do konce září podle současných informací."

Současně ale varoval před veškerými dalšími odhady, kdy by celé metro mohlo opět začít jezdit. Jakákoli taková prognóza je podle něj předčasná. "Stanice nejsou vyčerpány, nevíme, co tam je, neumíme ani ohodnotit náklady, způsob odstraňování, čili k tomu se vyjadřovat teď by bylo podle mého názoru nezodpovědné."

V Praze je teď jedním z největších problémů odvoz a likvidace odpadů po povodňové katastrofě. Vázne jak jeho odvoz, tak i samotná likvidace. A to i přesto, že s odpadem v Praze pomáhá 5 stovek vojáků. Podle mluvčího Magistrátu Martina Kupky má ale situaci v Praze krizový štáb pod kontrolou. "Malešická spalovna spaluje 3krát více než by v obvyklé době letní spalovala. Má plný výkon, spaluje až 900 tun odpadu denně. Pracuje se na tom, aby se ten odpad likvidoval co nejrychleji v tuto chvíli."

Severočeští policisté šetří další případy krádeže při povodních. Jednoho zloděje se jim podařilo zdržet. Po dalších pátrají. Podle severočeské policejní mluvčí Jany Čudové pátrají děčínští policisté po zlodějích, kteří při stěhování okresního muzea odcizili vzácné knihy. "Jedná se o knihy náboženských textů a modliteb, takzvaných misálů z 18. a 19. století." Podle Jany Čudové se litoměřickým policistům podařilo zadržet 49letého muže, který kradl v evakuovaném domě: "Dům i dvorek prohledal a vzal jízdní kolo a k němu si připravil rybářské náčiní, reproduktory, tričko, listr, žárovky, demižon, sifonovou lahev a další věci. Muže policisté umístili do policejní cely. Okresní státní zástupce podal soudci návrh na vzetí do vazby."

Děčínská evakuační střediska, která byla převážně v základních školách, jsou už prázdná. Podle vedoucího bytového odboru Jiřího Šohaje se město teď snaží pomoci lidem, kteří přišli při povodni o domov. "Celkem z majetku města bylo zničených nebo zaplavených necelých 30 bytů, čili ty škody se teprve zjišťují, ale budou poměrně značné, protože ty byty jsou už v současné době všechny vyklizeny, vytrhané podlahy a v podstatě zbyly jenom holé zdi a podlahy."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Pavla Kvapilová, Tomáš Rákos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme