Záplavy postihly 505 obcí

Velká voda, která zasáhla rozsáhlé území České republiky, postihla 505 obcí v jedenatřiceti okresech. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj. Nejpostiženějším krajem je Jihočeský, kde voda z rozvodněných řek a rybníků zasáhla 171 obcí, a dále Plzeňský kraj, který nahlásil 128 obcí postižených povodní. Kompletní údaje o tom, kolika lidí se záplavy bezprostředně dotkly nemá ještě ministerstvo k dispozici. U konce ještě není ani vyčíslení celkových škod, které se nyní pohybuje v rozmezí od 60 do 90 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: ČTK/AP

Diecézní charita České Budějovice shání pro město Veselí nad Lužnicí nákladní automobily se sklápěčkou a nakladače - nejlépe drapák- na odvoz odpadu po povodních. V městě i přilehlých obcích ukončila svoje působení armáda, ale situace je stále vážná. Množství odpadu se hromadí na ulicích. Vítané je zejména zapůjčení techniky zdarma. Nabídky volejte na telefon 0602-134393.

Ještě 7 stanic pražského metra má kolejiště i nástupiště pod vodou. Nejhůře jsou na tom stanice Florenc a Anděl na trase B. Dopravce připustil, že škody původně odhadované na 2 miliardy korun se mohou vyšplhat až na pětinásobek.

Téměř po dvou týdnech budou moci Pražané i turisti opět na Karlův most. Otevřen bude ve středu dopoledne. Stále ale zůstane uzavřen přístup na Kampu a do některých přilehlých ulic, které jsou otevřeny jen místním lidem a podnikatelům.

Nepřístupný je rovněž Slovanský a Střelecký ostrov, Nosticova zahrada, Vojanovy sady, náplavka mezi Cihelnou ulicí a Mánesovým mostem, nábřeží Ludvíka Svobody a parčík na Františku. Zavřená jsou dětská hřiště pod Karlovým mostem, na Slovanském ostrově, ve Vojanových sadech, na náplavce u Cihelné ulice a na nábřeží Ludvíka Svobody.

Pro rodiče dětí, které se vracejí do hlavního města: v Praze 1 stále zůstávají uzavřeny všechny parky a dětská hřiště, které byly zaplaveny. Podle posudku hygienika hlavního města totiž neexistuje způsob, jak dezinfikovat trávníky a zeleň, na kterých byl nános kontaminovaného bahna.

Informace o začátku školního roku na školách zřizovaných hlavním městem a jeho městskými částmi naleznete na adrese www.praha-mesto.cz

Bouřka doprovázená silným větrem a přívalovým deštěm se odpoledne a vpodvečer přehnala nad Plzeňským krajem. Déšť a přeháňky nezpůsobili výrazné zvýšení hladin západočeských toků. Podle mluvčího krajských hasičů Františka Vaška rozmary počasí nejvíce potrápily Domažlice a Klatovy. Přívalový déšť zasáhl také Českobudějovicko. Vážné škody ale nenapáchal. Podle meteorologů má pršet do středy, srážky ale už nemají mít takovou intenzitu a vzestup hladin se neočekává.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme