Záplavy těžce zkouší střední Čechy, voda se řítí na sever

Černé povodňové scénáře ve středních Čechách se naplňují. Zcela kritická byla celý den situace v Kralupech nad Vltavou. Rozvodněná řeka tam stále stoupala a zaplavovala nové části města, evakuováno bylo několik tisíc lidí. Povodeň ohrožuje i obce na Labi na Mělnicku a dále po proudu od soutoku s Vltavou, udeřila už také na Ústecku. Berounka je už zřejmě za vrcholem, nadále napjatá je situace v Jihočeském kraji. Dyje vytékající z Vranovské přehrady ohrožuje v Jihomoravském kraji Znojmo. Povodně si dnes vyžádaly už desátou oběť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatopený zámek Veltrusy | Foto: Stanislav Zbyněk

Střední Čechy jsou pod vodou. Ta se valila především koryty Berounky a Vltavy. Sázava a Jizera naštěstí neukázaly svou plnou sílu a nezpůsobily větší škody. Záchranáři se tak mohli soustředit na dvě nejpostiženější oblasti v okolí Berouna a Kralup nad Vltavou. V kraji přestalo fungovat 200 trafostanic, na řadě míst selhalo i telefonní spojení pevnými linkami a středočeský hejtman mimořádně uvolnil dva miliony korun na provozní výdaje krizového štábu.

Tlačný remorkér a jeden člun se vpodvečer utrhly na rozvodněném Labi mezi Roudnicí a Litoměřicemi. Plavidla se nekontrolovatelně pohybovala po hladině řeky. Jak Radiožurnálu řekla mluvčí ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivanová, situaci se záchranářům a policii podařilo bleskově dostat pod kontrolu. "Na místo byly okamžitě vyslány tři vrtulníky Letecké záchranné služby Policie ČR a URNY s leteckými záchranáři, jejichž úkolem bylo především zachránit tři lidi, osádku remorkéru a člunu. Po konzultaci s Povodím Vltavy a Labe potom byly čluny výbuchem poslány ke dnu. Tím byla celá situace vyřešena."

Kralupy nad Vltavou jsou zcela rozdělené na dvě části. Obyvatelé s napětím sledují hladinu, která už nyní vystoupila o bezmála 50 procent nad úroveň stoleté vody. Po vodní hladině krouží záchranáři a hlídají zatopené město, navíc jsou připraveni na další mimořádné evakuace. Městská Povodňová komise se musela přestěhovat na vyvýšenou Lobeč a dále řídí záchranné práce, které se na Vltavě stále zaměřují na záchranu osob.

Řeka zasáhla během noci na středu nejen objekty v těsné blízkosti, ale tlačí se dále do města. Voda se dostala již ke gymnáziu, zatopeno je nově také Dvořákovo náměstí, Chelčického a Vrchlického ulice. Uzavřena je již také Přemyslova ulice. Neradostné prognózy navíc dávají povodňové komisi jistotu, že větší část dne bude voda v řece stále přibývat a zaplavovat nové části Kralup. Část města je bez elektřiny, od rána nefungují pevné telefonní linky a spojení je tak stále obtížnější. Všechny evakuované se podařilo umístit do náhradního ubytování, funguje i prozatímní zásobování potravinami. Krizový tým uzavírá další komunikace jak ve městě, tak v jeho okolí.

Na dálnici D8 Praha-Teplice se na 15,5. kilometru ve směru na Prahu protrhl most. Dálnice je uzavřena v obou směrech. Zhruba na stejném místě byla dálnice uzavřena už od rána kvůli podemletému sloupu vedení vysokého napětí. Ten se kolem poledne zřítil.

Evakuaci zahájily také Neratovice a přilehlé obce na Labi, které pod náporem Vltavy v důsledku zpětné vlny stoupá. Vážně ohrožena je Libiš, voda dotírá i na Obříství. Rozvodněné Labe zalilo odpoledne asi z 80 procent areál Spolany. Podle prognóz se přitom situace bude ještě do zítřka výrazně zhoršovat. Proti původním předpokladům se rozvodněná Vltava začíná dostávat i do areálu Kaučuku v Kralupech nad Vltavou. Jak prohlásil mluvčí Unipetrolu Tomáš Zikmund, veškerá výroba byla ve Spolaně zastavena s předstihem. Mimo ohrožená místa bylo odvezeno veškeré zařízení a toxické látky. Ekologičtí aktivisté jsou zděšeni. Domnívají se, že postupně budou nebo už jsou zaplaveny i objekty zamořené dioxiny. To ale Zikmund zatím popírá.

Celkem deset trafostanic bylo nově vypnuto v Mělníku, další byly mimo provoz v Kralupech nad Vltavou a v Berouně. Bez energie byly například podniky Tiba v Berouně, Armabeton v Kralupech a sklárny v Nižboru. Záplavy vyřadily Telecomu z provozu přes 30 tisíc telefonních linek především ve středních Čechách a v Praze. Mimo provoz je totiž 13 ústředen, na které jsou linky napojeny. V drtivé většině případů ústředny nefungují kvůli přerušení přívodu elektrické energie. Ten nešlo kvůli velké vodě nahradit.

Evakuace před přívalovou vlnou Labe u soutoku s Ohří na Litoměřicku čeká také obyvatele dvoutisícových Bohušovic. "V kabelové televizi celou noc běžely texty, které oznamovaly, co se všechno bude dít, jak a bližší pokyny. Přepokládáme, že od devíti hodin začne autobusová přeprava osob do Litoměřic," řekl starosta Ivo Hynl.

Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc vyzval na jednání krizového štábu Ústeckého kraje všechny okresní a místní krizové štáby v okresech Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín, aby učinily veškerá opatření nutná pro evakuaci osob a majetků v zaplavovaném území 130leté vody s průtokem 5500 kubických metrů vody za sekundu. "V Ústí nad Labem stoupá hladina Labe každou hodinu o sedm centimetrů. Mělník ráno hlásil výšku Labe 827 cm a průtok 3819 kubíků za sekundu, musíme být připraveni na 130letou a případně i vyšší vodu tak, aby škody, které napáchá, byly co možná nejmenší," konstatoval Šulc.

V podvečer hladina Labe v Ústí přesáhla hranici devíti metrů, průměrně přitom dosahuje jen dvou metrů. Voda se už přiblížila bezprostředně k hlavnímu vlakovému nádraží, které bylo v půl sedmé večer uzavřeno. Centrum města je pro automobily zcela neprůjezdné.

Ústecký kraj dostane od armády k dispozici dva vrtulníky. Přislíbil to na místě ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle hejtmana Jiřího Šulce budou důležité hlavně ve chvíli, až voda zablokuje všechny mosty přes Labe. Situaci v Ústí dnes monitorovala část vlády. Premiér Vladimír Špidla po přistání ve městě řekl, že situace z vrtulníku vypadá vážně. "Jsou to velké rozlivy, zapůsobilo to na mě stejně jako v jižních Čechách."

Od centra Ústí byla odpoledne po silnici zcela odříznuta městská část Střekov. Policie totiž kvůli rozvodněnému Labi ve 14 hodin uzavřela Mariánský most. Most Edvarda Beneše zavřela už v poledne. Střekov je tak nyní přístupný pouze po železnici.

Relativně klidnější je Berounka, přesto její hladina zaplavila do jednoho metru centrum Berouna a odnesla tři mosty. Od Nižboru po Karlštějn je stále evakuováno tisíc rodin, středočeský krizový štáb proto vytvořil speciální tým lékařů a psychologů, který je k dispozici na telefonu 0312/234175.

Rozvodněná Lužnice trápí obyvatele Táborska. Na jihu Čech zápasí také se stoupající vodou v rybníku Rožmberk. Už od rána zvyšují záchranáři jeho hráze. Podle přednosty okresního úřadu Zdeňka Žemličky by nápor vody měly udržet. Z měst pod Rožmberkem ale muselo být evakuováno na tři tisíce obyvatel - od Vlkova, přes Veselí nad Lužnicí až po Tábor a Bechyni. Už v úterý bylo z úseku pod rybníkem Rožmberk na Jindřichohradecku evakuováno 900 lidí. Druhý odstřel česel na bezpečnostním přelivu rybníku se sice podle přednosty jindřichohradeckého okresního úřadu podařil, i přes uvolnění česel ale voda v rybníku přibývá.

Na jihočeských řekách v povodí Vltavy a Malše od včerejška naopak hladiny klesají. Výrazně se zlepšila situace v Českých Budějovicích, kde se v centru města Malše vrátila do koryta. Valná část města je stále bez elektřiny. Stejně je na tom Český Krumlov, který je navíc stále pod vodou, i když také tam Vltava pomalu klesá.

Jihočeské Strakonice postihla ekologická havárie. Povodňové vlny vyplavily z podniku ČZ Strakonice nebezpečné látky. Stoupající hladina prošla sklady s oleji a brzdné kapaliny, které se dostaly do obytné čtvrti Barvínkov, kde se nachází zhruba 56 rodinných domků. "Tráva, vegetace, sklepy a komunikace byly pokryty množstvím nějakého materiálu. Několik obyvtel má bohužel zdravotní potíže a byli ošetřeni," řekl místostarosta Pavel Pavel. Okresní hygienická stanice odebrala vzorky a zjišťuje přesné složení látky.

Nadále klesají hladiny toků v Plzeňském kraji, kromě Mže a Úslavy. Radbuza, která se včera vylila do centra Plzně, klesla o dalších deset centimetrů. Hladina vody stoupá pouze na Mži, a to kvůli zvýšenému odtoku zaplněné Hracholuské přehrady.

Rušnou noc zažili i obyvatelé Železného Brodu na Jablonecku. Řeka Jizera hrozila vylitím z břehů, a tak město raději zvolilo evakuaci desítek obyvatel z ohrožené oblasti. Třetí stupeň povodňové aktivity vyhlašují v Železném Brodu při 370 centimetrech. Předpověď však hlásila, že kolem půlnoci se hladina řeky zvedne až k pěti metrům.

Kroky, které následovaly, popisuje železnobrodský starosta Václav Horáček. "My jsme se rozhodli evakuovat obyvatelstvo podél řeky Jizery v oblastech, kde bydlí staří lidé, kde máme dům s pečovatelskou službou. S místními hasiči s dobrovolnými sbory jsme přemístili občany, především starší, z těch záplavových oblastí do dvou škol." Prognóza meteorologů se naštěstí nevyplnila a lidé se během dopoledne vrátí do svých domovů.

Ničivé záplavy si vyžádaly už desátou oběť. Stal se jí jedenaosmdesátiletý muž z Písku. Záchranáři ho dopoledne našli utonulého v jeho rekreační chalupě v Putimi na Písecku. Podle mluvčí jihočeské policie Jany Kameníkové muž opakovaně neuposlechl výzvy hasičů i policie a zůstal v domě, který potom úplně zatopila voda.

HORKÉ LINKY POJIŠŤOVEN

Markéta Kaclová, Miroslav Zimmer, Ladislav Pavlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme