Záplavy ustupují, hladiny řek směřují k normálu
Řeky nadále postupně klesají, povodňová situace se zklidňuje a lidé začínají uklízet. Jediným místem na jihu Moravy, kde kvůli množství vody v řece Moravě nadále trvá třetí povodňový stupeň, je okolí měřící stanice ve Strážnici na Hodonínsku. Stav ohrožení nadále mají i v obcích, které ohrožují obří jezera a laguny. Také Labe v Ústeckém kraji pozvolna klesá. Na žádné řece v Plzeňském kraji už není hlášen ani první povodňový stupeň - stavy řek jsou normální.
Vzedmuté řeky stále zvolna klesají. Pomalu ustupují i obrovská jezera v okolí rozlitých vodních toků. Morava v Olomouckém kraji dosahuje už jen prvního stupně. V Praze se večer začnou rozebírat protipovodňové bariéry. Očekává se, že během dneška bude už jen na prvním povodňovém stupni. V ulicích dosud zaplavených obcí se stále uklízí a odčerpává voda. Postupně se otevírají také zablokované silnice.
Pozornost krizového štábu se soustředí na dolní tok Moravy, kde stále zůstává vyhlášený třetí stupeň povodňového nebezpečí. Voda sice nestoupá ale ani výrazně neklesá. Potvrzuje hejtman Stanislav Juránek: " Bude dlouho trvat, než všechny vody stečou. Ten prostor je kolem 60 000 zaplavených hektarů, to tady nikdy nebylo a bude nám velmi dlouho trvat, než se s tímto zaplavením vyrovnáme.
Jižní Morava se navíc intenzivně připravuje na další kalamitu - tentokrát komáří. Larvy se vyvíjejí pouze ve vlhku a toho mají na záplavovém území více než dost. Proti komárům jsou nejúčinnější postřiky v době, kdy se larvy objevují, což bude podle odborníků už příští týden. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek však soudí, že není v silách krajského krizového štábu celou situaci zvládnout a proto žádá o pomoc ten republikový - jedná se hlavně o velké množství postřiků.
V Praze se dnes večer začnou rozebírat protipovodňové zábrany. Jejich likvidace bude pokračovat zítra s ohledem na co nejmenší omezení dopravy. Škody způsobené velkou vodou v hlavním městě podle předběžných odhadů nepřesáhnou deset milionů korun.
Stupeň ohrožení stále platí také na Labi
V Ústí by se řeka měla o víkendu dostat na úroveň kolem 7 metrů. Třetí stupeň povodňové aktivity se tam ale podle hydrologů udrží až do konce příštího týdne.
Dnes by se měli do svých domovů vrátit první evakuovaní lidé z části Neštěmice. Nejdřív si ale musí jejich domy prohlédnout statik a kontrolovat se budou i elektrické a plynové rozvody. Pod vodou stále zůstává Hřensko. Přesto - jak nám řekla starostka Jaroslava Hýlová, je už nálada lidí lepší.
Lidé, kteří se budou chtít odstěhovat z povodňových oblastí, dostanou zaplaceno od státu. Vláda vyčlení zvláštní fond. Z jeho prostředků zaplatí těm, kteří se rozhodnou dobrovolně vystěhovat z několikrát zatopených domů. Pokud ale odejít nebudou chtít, vláda zřejmě jejich nemovitosti vyvlastní, říká ministr pro místní rozvoj Radko Martínek" "To vyvlastnění považuji za absolutně krajní řešení. Vždy je potřeba hledat nějaká jiná řešení, ale tam, kde to ohrožuje životy jiných a nebo to výrazným způsobem poškozuje města, tak tam asi jiného zbytí nebude," vyjádřil se Martínek.
Návrhy vlády na získání peněz ke krytí povodňových škod projednají poslanci ve zkrácené lhůtě. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek vyhlásil do 28. dubna stav legislativní nouze, který umožní přijmout příslušné zákony i za jeden jediný den.
Více na SPECIÁLU Povodně 2006.