Záplavy v Česku pomalu ustupují, lidé začínají uklízet škody

Hladiny rozvodněných řek dál klesají po celé zemi. Stupeň ohrožení přetrvává už jen na dolním Labi v Mělníku, Ústí nad Labem a Děčíně a na Lužnici v Bechyni. Další srážky se podle předpovědi očekávají až v neděli, ale neměl by být příliš silný. V místech, z nichž voda opadla, lidé začínají s úklidem. Pokračuje rovněž sčítání škod. Podle odhadu agentury Standard & Poors Ratings Services by mohly vystoupit zhruba na dvě miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči čerpají vodu

Hasiči čerpají vodu | Zdroj: ČTK

Hladina Labe v Ústí má podle předpovědi vodohospodářů do soboty klesnout na 725 centimetrů, což je o 1,5 metru méně, než měla při úterní kulminaci. Obvykle má řeka dva až tři metry.

S poklesem hladiny se zlepšila dopravní situace. Bez výrazných omezení jsou už průjezdné oba mosty, městská hromadná doprava se postupně vrací na své původní trasy a v noci se očekává i otevření kruhového objezdu před hlavní silnicí na Prahu.

Do prvních deseti domů v neštěmické Veslařské ulici se už včera vrátili evakuovaní obyvatelé a dnes je měli následovat další. "Dva objekty jsou poškozeny tak, že se nemohou lidé vracet, nicméně probíhají úklidové práce tak, aby i tito obyvatelé se mohli v reálném čase vrátit," uvedl náměstek primátora Jan Kubata.

Na Střekovském nábřeží měli dnes statici prohlédnout jedenáct krajních domů a na zbylých 22 se chystají průběžně s opadáváním vody. Kdy se budou moc vrátit domů, by se Střekovští měli dozvědět z radnice tamního obvodu. Už zítra ale vojáci začnou rozebírat protipovodňovou hráz a čistit zatopené budovy, silnice a chodníky.

Voda poklesla i v Hřensku na Děčínsku. Nyní dosahuje zhruba k hotelu Praha. Obec však podle starosty Josefa Černého zůstává nadále uzavřená. Po špatných zkušenostech z povodní v roce 2002 navíc nemá zájem o cizí pomocníky a zůstane dlouho zavřena i pro povodňové turisty.

Lužnice ustupuje jen zvolna

Také hladina jihočeské Lužnice neustále klesá, třetí stupeň už platí jen v Bechyni. Většina lidí, jimž voda zaplavila obydlí, se už vracejí domů, zjišťují škody a začínají odstraňovat následky povodně. Hasiči však stále nemohou z velké části zatopených sklepů čerpat vodu, protože hladina řeky je ještě příliš vysoká.

V nejpostiženějším jihočeském městě Veselí nad Lužnicí povodeň zatopila asi 300 domů a postihla přes 1200 lidí. Patří mezi ně i rodina Ludmily Urbanové. "Když zapnuli elektriku, tak jsme se pomalu vrátili a začali uklízet. Zatím ještě netopíme, protože ve sklepích je voda a nemůžeme namontovat kotle. Doufám, že nám zlevní elektřinu, jak slibují," řekla žena z Veselí.

Lidem postiženým povodněmi pomáhají hasiči, vojáci i dobrovolníci. Právě konkrétní pomoc přímo na místě je nyní podle důchodce Ladislava Rektoryse nejpotřebnější. "Největší pomoc je přijít a třeba něco zamést nebo uklidit, protože nějaká slova, že někdo něco pošle někam, to není nikdy tak efektivní, jako když někdo přijde a řekne: mám hodinu čas, pomůžu," potvrzuje pan Ladislav.

Na Moravě už nikde neplatí třetí stupeň

Povodně pomíjejí také na jihu Moravy, kde od 13:00 už nikde neplatí třetí stupeň povodňové aktivity. Voda nadále hrozí jen obcím u jezer a lagun, které se vytvořily v polích. Stabilizovaná situace je i v Novosedlech na Břeclavsku, které ohrožuje rakouský potok Bockgraben. Pokud by se podařilo utěsnit hráz potoka, přestala by voda obec ohrožovat úplně.

V Olomouci, Litovli a jejich okolí večer skončí stav nebezpečí, který v pátek večer vyhlásila bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Zřejmě na několik týdnů až měsíců se ale protáhne vyšetřování příčin protržení hráze v Horce nad Moravou na Olomoucku, jež nezadržela vodu v noci na neděli. Podle serveru Aktuálně.cz za protržením hráze, kvůli které se část Olomouce ocitla pod vodou, zřejmě stojí pokus o záchranu části lužního lesa.

Škody po záplavách mohou dosáhnout dvou miliard

Letošní záplavy nebudou mít podle mezinárodní ratingové agentury Standard & Poors Ratings Services vážnější dopady na zdejší pojišťovací sektor. Agentura dnes předběžně odhadla, že škody vystoupí zhruba na dvě miliardy korun. Je tedy zřejmé, že současné škody budou mnohem nižší než při posledních velkých záplavách v roce 2002, i ve srovnání s rokem 1997.

Před čtyřmi lety škody činily kolem 70 miliard a v roce 1997 asi 63 miliard korun. Letošní záplavy byly proti rokům 2002 a 1997 rozsáhlejší co do rozlohy, rozvodněné řeky ale neměly tak velkou sílu a neponičily tedy tolik majetku jako před lety. Ve srovnání s rokem 2002 se také dotkly jen okrajově hlavního města Prahy, kde je hodnota pojištěného majetku nejvyšší.

Velká voda se letos tolik nedotkla i památek. Národní památkový ústav předběžně vyčíslil škody na čtyři miliony. Největší, asi dvoumilionová škoda vznikla v parku u zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznam UNESCO.

Jan Kopřiva, Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme