Záplavy zničily i úrodu zeleniny. Pokud přes ni šla povodňová voda, musí se vyhodit

Povodně způsobily velké škody taky zemědělcům. Pod vodou zůstaly stovky hektarů polí, záhumenků a zahrad, na kterých rostla zelenina. Úroda přitom byla před sklizní a teď je nepoužitelná a musí se zničit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Terezína  povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist

U Terezína povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Velká voda stejně jako před jedenácti lety postihla i oblasti, které jsou centrem pěstování zeleniny. Tamní farmáře už potrápila dlouhá zima, teď zase povodně. Sklízet měli kedlubny, zelí, kapustu, květák, hrášek, pod vodou zůstal i česnek nebo pórek.

Zatím to vypadá, že záplavy zničily 12 procent polí se zeleninou a škody jsou zatím vyčísleny až 190 milionů korun. Zeleninu, která stála v povodňové vodě, totiž musejí zemědělci zničit. Je zdraví škodlivá.

„Řada mikroorganizmů, které se dostanou tímto způsobem na potraviny, mají velmi vysokou odolnost, dokážou vytvářet spóry , které vydrží v tom prostředí řadu měsíců i let. Jsou velmi odolné a mohou pak způsobit zdravotní problémy,“ upozorňuje hlavní hygienik české republiky Vladimír Valenta.

Povodňová voda přinesla nejrůznější znečištění, od nebezpečných bakterií až po těžké kovy. Hrozí tedy kontaminace pole nebo zahrady. Podle Valenty majitelé zahrádky nezjistí kontaminaci jinak, než že si nechají udělat rozbor v příslušné laboratoři.

„Ale tady se samozřejmě jedná o to, že je nutné zvážit jaké je riziko. Jestliže má zahrádku pod nějakým vyplaveným průmyslovým podnikem, pak bych to samozřejmě doporučoval. Protože je to riziko těžkých kovů nebo organických uhlovodíků, které mohou být touto cestou zaneseny do potravinového řetězce,“ vysvětluje.

Pokud tedy lidé nemají zahradu nebo pole pod chemičkou, měla by si podle hlavního hygienika České republiky Vladimíra Valenty pomoci příroda sama.

Zahrádky v Horní Polici na Českolipsku zaplavila řeka Ploučnice (pondělí 3. června) | Foto: Tomáš Mařas

„Co se týká mikrobiologické kontaminace, tam je naším velkým spojencem sluníčko. Jeho ultrafialové záření má dezinfekční účinek. Tady tedy lze předpokládat, že se po nějaké době bakteriální kontaminace se významně snižuje. U toxických látek anorganického původu to může být problém velmi dlouhý,“ dodává.

Zemědělské plodiny, které nebyly úplně zatopené a dál rostou, doporučují odborníci jíst až po hygienické kontrole. Nejdříve ale po třech týdnech po skončení záplav.

Ovoce na stromech a keřích, které nebylo zaplavené, je možné jíst po důkladném omytí pitnou vodou.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme