Meteorologové: Září bylo neobvyklé. Průměrná teplota dosáhla 14,1 stupně. Spadlo minimum srážek

Letošní září bylo v Česku čtvrté nejsušší od roku 1961. V republice spadlo za měsíc 23 milimetrů srážek, což představuje dvě pětiny třicetiletého normálu. Nejsušší září připadá na rok 2006 s úhrnem 18 milimetrů, méně než letos pršelo také v září roku 1982 a 2009. Prvnímu podzimnímu měsíci přitom předcházelo sedmé nejdeštivější léto. Září bylo zároveň jedenácté nejteplejší za posledních 61 let. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejdeštivěji bylo v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, naopak nejméně pršelo v Praze a středních Čechách (ilustrační foto) | Foto: David Marcu | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Více v září pršelo na Moravě a ve Slezsku než v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku spadlo 29 milimetrů srážek, zatímco v Čechách 19 milimetrů neboli litrů vody na metr čtvereční, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Rekordně chladné ráno hlásily desítky míst v Česku. Teploty spadly až pod minus 10 °C

Číst článek

Nejdeštivěji bylo v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, naopak nejméně pršelo v Praze a středních Čechách. Na více než 70 stanicích v Česku spadlo za celý měsíc méně než deset milimetrů srážek.

V Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech byly měsíční úhrny srážek naopak vyšší než 50 milimetrů. Nejvíce pršelo v úterý 27. září na Benecku v okrese Semily, kde spadlo 62,3 litru vody na metr čtvereční. Nejdeštivějším dnem byl čtvrtek 16. září, kdy pršelo v téměř celé republice.

Září bylo podle meteorologů také nadnormálně teplé. Průměrná měsíční teplota dosáhla 14,1 stupně Celsia. Společně s rokem 2005 šlo o jedenácté nejteplejší září od roku 1961, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Největší teplo bylo v září roku 1999, kdy průměrná měsíční teplota vystoupala na 16 stupňů. Naopak nejchladněji bylo v září 1996 s teplotou 9,7 stupně.

Meteorologové v září zaznamenali na více než 50 stanicích v Česku sedm letních dní, kdy maximální denní teplota dosáhne alespoň 25 stupňů Celsia.

Nejtepleji v září bylo v pátek desátého, na stanici Mikulka v Plzni rtuť teploměru vystoupala na 29,3 stupně Celsia. Naopak nejnižší denní minimum bylo poslední zářijový den na Horské Kvildě 3,5 stupně pod bodem mrazu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme