Policie den po zásahu na ministerstvu práce dál zadržuje dva lidi, z firmy OKsystem nikoho neobvinila

Policie, která kvůli zakázce ministerstva práce na informační systém zasahovala v úterý ve společnosti OKsystem, nikoho z pracovníků firmy neobvinila. V úterý to řekl ředitel společnosti Vítězslav Ciml. Bližší informace s ohledem na vyšetřování neposkytl. Policisté obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky dva lidi, zadrželi náměstka ministerstva Jana Baláče (ČSSD) a vedoucího oddělení bezpečnosti informací Karla Macka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie při zásahu ve společnosti OKsystem. | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

„V kauze zásahu na ministerstvu práce a poskytování podkladů v sídle společnosti OKsystem uvádíme, že sama společnost a ani žádná osoba spojená se společností OKsystem nebyla obviněna a ani není vedena jako podezřelá," uvedl Ciml. Dodal, že nikdo z pracovníků firmy protiprávně nejednal. S ohledem na zachování mlčenlivosti další podrobnosti nesdělil.

Zásah protimafiánské centrály na ministerstvu práce: detektivové kvůli IT zakázkám obvinili 2 úředníky

Číst článek

Policie, ministerstvo ani firma OKsystem neuvedly, jaké zakázky se vyšetřování týká. Resort plánuje od příštího roku spustit jednotný systém, který se skládá z více částí. Chybí mu zatím dodavatel systému dávek. Nynější aplikace provozuje OKsystem. Smlouvu s ním ministerstvo už dvakrát prodlužovalo o dva roky, kontrakt vyprší začátkem roku 2021.

Ani po dvou tendrech ministerstvo nového dodavatele nemá. První soutěž za 616 milionů korun bez DPH vyhlásilo koncem roku 2014. Vyhrál OKsystem. Od uzavřené smlouvy ale resort později odstoupil. Firma se s ním soudí. Podruhé ministerstvo zakázku vypsalo koncem roku 2017 za 270 milionů korun bez DPH. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení. Zmínilo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, uzavření druhého tendru či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

Zásah na MPSV

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu v pondělí dopoledne zasahovali na ministerstvu práce a sociálních věcí. Dosud obvinili dva lidi z pletich při zadávání veřejné zakázky a kvůli zneužití pravomoci úřední osoby.

Mezi obviněnými je blízký spolupracovník šéfky resortu Jany Maláčové (ČSSD), náměstek pro řízení sekce ekonomické a IT Jan Baláč, a manažer kybernetické bezpečnosti Karel Macek.

Redakce se snažila Macka kontaktovat, podobně jako Baláč je ale od pondělí v policejní cele. „Platí, že jsou nadále zadrženi. Budoucí kroky nebudeme komentovat,“ napsal pro iROZHLAS.cz v SMS zprávě dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Reagoval tak na otázku, jestli bude požadovat, aby byli vzati do vazby. Uvalit ji může soud, pokud by existovaly obavy, že po propuštění opustí dotčení lidé zemi nebo budou ovlivňovat svědky.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme