Zásah protikorupční policie v pražském DP souvisí s trestním oznámením

Protikorupční policie si přišla do sídla Dopravního podniku hlavního města Prahy pro dokumenty k podezřelým zakázkám. Její zásah v kancelářích oddělení marketingu, IT, zásobování a v kanceláři generálního ředitele souvisí s trestními oznámeními odvolaného šéfa podniku Vladimíra Liche, který je podal na osm zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozy protikorupční policie před pražským dopravním podnikem

Vozy protikorupční policie před pražským dopravním podnikem | Zdroj: ČTK

Od rána v sídle pražského Dopravního podniku hledají elitní detektivové dokumenty k podezřelým zakázkám. Kvůli nim podal dnes už bývalý generální ředitel Vladimír Lich trestní oznámení na zaměstnance, kteří údajně nevýhodné smlouvy podepsali. Pověřená šéfka firmy Magdalena Češková potvrdila, že kriminalisté pracují v kancelářích oddělení marketingu, IT a zásobování. Lich nechal prověřit několik zakázek, včetně té na elektronické smsky nebo nákup marketingových a právních služeb. Firma podle dosavadní ředitelky Češkové pracuje normálně.

"Kolegové byli požádáni, aby opustili kanceláře, ty jsou hlídány, ne zapečetěny, aby se tam pracovníci nepohybovali volně." Někteří zaměstnanci dopravního podniku podle ní pod dohledem policistům pomáhají. "Teprve v okamžiku, kdyby nedostala policie příslušné materiály, tak by následovala domovní prohlídka jednotlivých kanceláří," oznámila novinářům Češková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zásahu v Dopravním podniku hlavního města Prahy mluvili pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a Josef Nosek, náměstek pražského primátora pro dopravu

Podle serveru Tyden.cz zajímají detektivy především smlouvy související s SMS jízdenkami a firmou Crowsnest, která se v zakázce angažuje. Podle informací serveru Aktuálně.cz nové vedení Dopravního podniku zastavilo forenzní audit, který podezřelé smlouvy zkoumal.

Do pražského dopravního podniku vtrhla protikorupční policie

Číst článek

Pražská vrchní státní zástupkyně, Lenka Bradáčová v poledních Ozvěnách dne potvrdila, že policie má zcela legální příkaz k tomu, aby mohla vykonávat úkon v budově pražského dopravního podniku. K dalším informacím o případu se však odmítla vyjádřit.“Současné stadium této kauzy a operativní šetření v té věci neumožňuje jakékoli informace sdělovat.“

Trestní oznámení na několik lidí, a to kvůli nevýhodným smlouvám, podal Dopravní podnik hlavního města Prahy ve středu. Mohli podle firmy spáchat trestné činy podvodu, pletichy při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Den na to odvolalo představenstvo kvůli údajným manažerským pochybením generálního ředitele DP Vladimíra Liche, který podání trestního oznámení inicioval.

Bradáčová odmítla i specifikovat útvary a kanceláře, v nichž detektivové zasahují. „Tato fáze řízení je neveřejná a naší povinností je sdělit nezbytné informace. Úkon potvrdit mohu, protože je samozřejmě veřejně známý, ale další informace nemohu v tuto chvíli sdělovat.“

U zásahu policie v budově asistovala i organizace Transparency International. Jak Radiožurnálu řekl její ředitel David Ondráčka, o účast ji požádali přímo vyšetřovatelé:

„Transparency se podílela na prověřování některých smluv dopravního podniku z minulosti. Účastnila se právního posouzení jednotlivých zakázek, ze kterého vycházelo trestní oznámení, které podal dnes už bývalý generální ředitel Lich. Policie došla k tomu, že hrozí riziko ztráty důkazů, a proto jeden kolega z Transparency, který se na této věci podílel, byl požádán policií a státním zastupitelstvím, aby u tohoto zásahu asistoval.“

Rozdílné pohledy

Dění kolem dopravního podniku by podle komentátorů mohlo mít i širší politické konotace. Josef Nosek, náměstek pražského primátora pro dopravu, v Ozvěnách dne naopak odmítl, že zásah policie souvisí s trestním oznámením, které tento týden podalo vedení dopravního podniku na členy bývalého managementu.

„Jedná se kauzy, které protikorupční policie, pokud se nemýlím, vyšetřuje potikorupční policie potřetí za sebou. To znamená, není to o potvrzení doměnek pana Liche, ale policie se skutečně snaží prošetřit důkladně tyto kauzy, které se opakují,“ míní Nosek.

Dočasná ředitelka pražského dopravního podniku Magdalena Češková mluvil o policejním zásahu s novináři | Foto: ČTK

Odvolání Liche označil Nosek za především manažerské rozhodnutí. „To bylo rozhodnutí skupiny lidí, která nese odpovědnost za dopravní podnik a bylo to rozhodnutí na základě toho, jak pan Lich řídil podnik."

„Tady se věcný problém, který je skutečně o řízení společnosti, posouvá do politické roviny. A je to hodně nešťastné. Nevidím důvod, proč neschopnost jednoho, byť vysoce postaveného manažera, se posouvá do roviny osobní a politické. Nosek současně vyloučil, že by se jednalo o útok na pražského primátora.

Primátor Svoboda trvá na svolání valné hromady pražského DP

Číst článek

Ještě před začátkem policejního zásahu dnes primátor Bohuslav Svoboda v Českém rozhlasu potvrdil, že trvá na svolání valné hromady Dopravního podniku hlavního města Prahy. Žádné manažerské selhání bývalého ředitele Liche v otázce pojištění firmy nezjistil. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky nastal čas, aby se do věci vložil premiér Nečas.

Milan Kopp, Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme