V Lánech zasahuje policie. Tři lidi zadržela kvůli zakázkám Lesní správy

Policie zadržela tři lidi v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány, což je příspěvková organizace kanceláře prezidenta. Zadržení jsou podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dalších trestných činů, které se týkají tendrů organizace.

Lány (Aktualizováno: 12:49 21. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní správa Lány | Foto: Jaroslav Beneš | Zdroj: ČTK

„Sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě podle paragrafu 256 trestního zákoníku a dalších trestních činů, které měly být spáchány v souvislosti s veřejnými zakázkami, zadávanými Lesní správou Lány v příspěvku organizací Kanceláře prezidenta republiky," upřesňuje státní zástupce Jiří Pražák.

Podle Pražáka policie dělá domovní prohlídky a prohlídky prostor a pozemků na řadě míst ve Středočeském kraji i jinde.

Kauza by se podle serveru Blesk.cz mohla týkat tendru na obnovu břehů v okolí Lán za 60 milionů korun. Sanace se týkala například břehů u vodní nádrže Klíčava, která zásobuje pitnou vodou Kladensko. Obnova břehů by měla pokračovat.

Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář areál před polednem navštívil. Zásah ale nechtěl nijak komentovat. „Považuji za svou povinnost jako vedoucího Kanceláře prezidenta republiky přijet sem na Lesní správu Lány, abych se informoval o tom, co se tady děje. Bohužel v tento okamžik nemůžu sdělit nic, protože policie nebyla příliš sdílná," řekl.

Podle údajů v registru smluv byla na začátku května mezi lesní správou a stavebními firmami Syner a Energie podepsána smlouva na zabezpečení svahových deformací v údolí nádrže. Zakázka se týká také zalesnění svahů. Práce mají vyjít na více než 191 milionů korun bez DPH a skončit v říjnu 2018. Kladenská firma Energie stavební a Báňská měla na starosti také první etapu revitalizace břehů, která podle údajů z registru měla vyjít na více než 68 milionů korun bez DPH.

Na pochybnosti upozornil NKÚ

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček na dotaz ČTK nechtěl potvrdit, ani vyvrátit informaci o zásahu policistů v Lánské oboře. „Jako tiskovému mluvčímu prezidenta republiky mi absolutně nepřísluší komentovat činnost orgánů činných v trestním řízení," řekl Ovčáček.

Na pochybnosti při hospodaření Lesní správy Lány v minulosti upozornil Nejvyšší kontrolní úřad při kontrole hospodaření prezidentské kanceláře, která se týkala období mezi roky 2007 a 2011. Podle výsledků kontroly se příspěvková organizace v některých případech nedržela zákona o veřejných zakázkách, když některé tendry rozdělila na několik menších.

Postupovala tak například v jedné z etap rekonstrukce a revitalizace vodních nádrží nebo u rekonstrukce cest v Lánské oboře. Neúčelné nebo neoprávněné využití prostředků státního rozpočtu kontroloři ale nezaznamenali.

Lesní správa Lány se podle svého webu stará o téměř 5800 hektarů pozemků, které patří České republice. Drtivou většinu tvoří lesy, součástí je také známá Lánská obora. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Ředitelem organizace je Miloš Balák.

Kateřina Součková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme