Zásah vojenské policie v ČT ovlivní jednání schůze sněmovny

Způsob pátečního zásahu vojenské policie v budově České televize zřejmě poznamená i dnes začínající březnovou schůzi sněmovny. Politici označili zásah za nepřijatelnou demonstraci síly. Pokud věc nebude vysvětlena, pak by podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika měla opozice uvažovat o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Řádné jednání zákonodárců zřejmě ovládne i nadcházející volební sjezd ČSSD v Brně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

V návrhu programu schůze je zatím přesně 100 bodů. Což není podle předsedkyně sněmovny za ODS Miroslavy Němcové mnoho:

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna.mp3

„Skoro je to pod průměrem toho, co se obvykle má projednávat, takže šance, že budou během dvou týdnů projednány, tady je. Samozřejmě, že do toho vstupuje faktor sjezdu ČSSD, který bude volit předsedu a já předpokládám, že sněmovní jednání bude příští týden ovlivněno právě tímto sjezdem.

Poslanecký klub ČSSD zatím neoficiálně požádal Poslaneckou sněmovnu, aby tento pátek nejednala.

„Jsme připraveni vyhovět, ale vše se potvrdí teprve při jednání zástupců poslaneckých klubů,“ dodává Němcová.

V poslaneckém klubu ČSSD se bude mimo jiné projednávat otázka zásahu vojenské policie v České televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

005B8ED7.mp3

„Tohle pokládáme za událost, kterou nelze přehlédnout a budeme se zabývat tím, jakým způsobem o tom jednat. Sejdeme se také s poslanci bezpečnostního výboru a budeme s nimi zvažovat, jakým způsobem to zařadit na program Poslanecké sněmovny,“ říká místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Jednání sněmovny by mělo podle Zaorálka také ukázat, do jaké míry jsou některé represivní složky pod kontrolou:

„Do jaké míry jsou nebo nejsou pod kontrolou, jak je možné, že k takovému zásahu došlo a kdo je za něj zodpovědný. Důsledky mohou vést dokonce až k tomu, že odstoupí vláda.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotka-zásah-nedůvěra.mp3

Pokud se komunistům nepodaří zařadit vysvětlení zásahu na program schůze nebo nebudou spokojeni s tím, jak Nečas zásah odůvodní, pokusí se vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

„Nelze, aby na veřejnoprávní médium, na instituci, kterou platí občané z koncesionářských poplatků, aby na instituci, kde jiné zákony umožňují nebo nařizují ochranu zdroje informací, byl činěn takový nepřístupný nátlak. Považujeme to za velmi nebezpečné zastrašování, až vyhrožování všem těm, kteří mají jiný názor, než vláda České republiky,“ říká předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

ČSSD dokonce zvažuje podle úřadujícího předsedy strany Bohuslava Sobotky svolání mimořádné schůze sněmovny:

Přehrát

00:00 / 00:00

Tluchoř-zásah-nedůvěra.mp3

„Sociální demokracie má na svolání schůze dostatek hlasů. V případě, že by nám schůze byla ze strany vládní koalice znemožněna, tak budeme zvažovat další možnosti postupu. Ale já bych v tuto chvíli nechtěl hovořit o tom, že bychom organizovali hlasování o nedůvěře vládě, budeme chtít zařadit nejprve příslušný bod."

Proti projednání je koalice, podle které se případ nejprve musí vyšetřit.

„Nevidím důvod k tomu, aby taková věc byla předmětem jednání Poslanecké sněmovny předtím, než dojde k trestnému vyšetření. Já si myslím, že ten prostor je na výboru pro obranu a bezpečnost, který o tom má i ve svém programu debatu,“ říká předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Petr Tluchoř.“

Milada Richterová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme