Zásahové jednotky cvičí na ostré zákroky, mistrovství se koná v opuštěném hotelu

Zasahují proti zvlášť nebezpečným ozbrojeným zločincům. Tváře jim zakrývají kukly a na hrudníku mají neprůstřelnou vestu. Řeč je o policistech ze zásahových jednotek, kteří se v Praze sešli v rámci svého mistrovství. Soutěží v taktice zákroku nebo ve slaňování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cvičení zasáhových jednotek policie, Chodov | Foto: Martin Svozílek

„V následujících minutách bude za pomoci lana proveden výsadek skupiny na střechu hotelu z vrtulníku. Policisté se odpoutají a vstoupí přes otevřené okno do hotelu,“ popisuje dění v 19. patře opuštěného hotelu Opatov velitel pražské zásahové jednotky Jaroslav Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní cvičení na Opatově sledovala také Veronika Hlaváčková

Mistrovství policejních zásahových jednotek se koná pokaždé v jiném kraji a organizátoři ho pokaždé chtějí udělat co nejtěžší. „Rozhodují rozdíly sekund. My to chtěli udělat i jako zážitek, proto tu máme i odnosové lano,“

„Každý kraj to chce udělat co nejtěžší, tam jsou rozdíly několika sekund. My jsme to chtěli udělat i jako zážitek. Proto tady máme to lano na vrtulníku," dodává muž, který vede pražskou zásahovou jednotku už 14. rokem.

Z lana, které viselo z helikoptéry seskočilo 5 policistů. O chvíli později zamířili do opuštěného prostoru, kde je čekal zásah.

„Tým násilně vstoupil do hotelu. Musel použít beranidlo. Provedl pak slanění z 18. do 8. patra, kde řešil modelovou situaci, ve které byli rukojmí a pachatelé. Mělo také dojít i k postřelení policisty a musí ho dostat nazpátek do 18. patra. Celou dobu se tomu týmu měří čas," popisuje Jaroslav Černý.

Pražské strážníky a záchranáře zvládne odposlouchávat i laik, tvrdí zastupitel

Číst článek

Mistrovství se účastní 10 týmů, včetně Útvaru rychlého nasazeni. Soutěží i 2 týmy ze Slovenska.

„Dnešní cvičení má srovnat jednotlivou připravenost zásahových jednotek při práci ve výškách. To je typická činnost, kterou provozují na území ČR právě zásahové jednotky proti nebezpečným pachatelům,“ říká policejní prezident Tomáš Tuhý.

Mistrovství policie zásahových jednotek se v Česku koná od roku 2011. To letošní trvá 3 dny.

cvičení zasáhových jednotek policie, Chodov | Foto: Martin Svozílek

cvičení zasáhových jednotek policie, Chodov | Foto: Martin Svozílek

Veronika Hlaváčová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme