Zasahující policisté v kauze Janouška nepochybili, míní policejní odborář

Zveřejnění pět let starých odposlechů z pražského magistrátu přerostlo v aféru i kvůli neplánované dopravní nehodě hlavního aktéra, lobbisty Romana Janouška. Policisté zaskočení tím, koho zadrželi, chybovali. Odchod má zvážit dále šéf pražské policie Martin Vondrášek kvůli špatnému fungování subordinační informatiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Když zhodnotíme zákrok policistů, co se týká dojezdového času na místo nehody a potom následného trestného činu, to bylo ve velmi krátké době. Rychlé bylo i zajištění pachatele. A pozor, je tam vidět na některých videozáznamech, že pachatel neutíkal, ale seděl na lavičce. Za třetí, nikdo z těch policistů rozhodně nevěděl, že osoba, kterou stíhají, je pan Janoušek,“ uvedl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.

Policejní prezident Petr Lessy je nespokojený mimo jiné s tím, že nikdo z funkcionářů pražské policie se případem osobně od počátku nezabýval. S tím, že existuje povinnost hlásit nadřízenému, že byla zadržena vlivná osoba, Milan Štěpánek nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek mluví o situaci v pražské policii ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„To si asi pan policejní prezident plete s informacemi o tom, kdyby byl například zadržen poslanec nebo jiná osoba – ministr, jiný člen vlády. Ale nikde neexistuje seznam lobbistů nebo vlivných lidí . Nic takového nedefinuje žádný zákon ani žádný vnitřní předpis,“ řekl Milan Štěpánek.

Policisté tedy podle jeho slov přistupovali k Romanu Janouškovi jako ke každému jinému pachateli.

Podle šéfa policie v Praze Martina Vondráška došlo u Janouškovy nehody k tomu, že jedna hlídka chtěla lobbistu poslat do vazby, druhá s tím nesouhlasila.

„Tlak na ředitele Vondráška k takzvanému vyvození osobní odpovědnosti, takže přeloženo do normálního jazyka k tomu, aby odešel, je podle mě naprosto nepřiměřené až absurdní. Lidé, kteří znají fungování policie, tak vědí, že pan ředitel Vondrášek patří k nejlepším krajským ředitelům,“ řekl předseda policejních odborů.

Policejní prezident: Vyšetřování Janouškovy nehody je plné chyb

Číst článek

Dodal, že je podle něj absolutně nepřijatelné, aby osobní odpovědnost vyvozoval člověk, na kterého nepadlo žádné podezření, že by se stýkal s lobbisty nebo že by nějak ovlivňoval tento případ.

Roman Janoušek je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a úmyslného trestného činu těžké ublížení na zdraví. Hrozí mu až deset let vězení.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme