Zasedání UNESCO: Tunel Blanka pražské památky neohrožuje

Stavba tunelu Blanka neohrožuje památkovou zónu a Praha by se měla rozhodnout, jak velké domy se v historickém centru mohou stavět. Vyplynulo z výročního zasedání Výboru na ochranu kulturního dědictví UNESCO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo UNESCO

Logo UNESCO | Foto: www.unesco.org

Tento týden skončilo v Brazílii. Na zasedání odjela i tříčlenná česká delegace z Ministerstva kultury a Magistrátu hlavního města. UNESCO totiž letos v lednu vyslalo kontrolní misi do Prahy.

Podle ředitele odboru mezinárodních vztahů z ministerstva kultury Zdenka Nováka na konci ledna experty z UNESCA zajímal hlavně dopad tunelu Blanka na památkovou zónu. Zdeněk Novák byl jedním ze tříčlenné české delegace, která na setkání odborníků UNESCO byla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čem se hovořilo na zasedání UNESCO v reportáži Michaely Veteškové

„Nejdůležitější doporučení se týká regulačního plánu výstavby výškových budov. Výbor se samozřejmě musel vyjádřit i k tunelu Blanka, ale na základě zprávy společné mise konstatoval, že stavba tunelu Blanka neohrožuje hodnoty, pro které byla Praha zapsána na seznam světového dědictví,“ říká ředitel odboru mezinárodních vztahů z ministerstva kultury.

Podle Novákových slov Výbor také doporučil, aby Praha co nejdříve přijala regulační plán, který stanoví, jakým způsobem lze stavět výškové budovy v ochranném pásmu městské památkové rezervace, která je zaspána v seznamech světového dědictví.“

Mimo oficiální část programu se emisaři při své lednové návštěvě setkali s představiteli sdružení, která se věnují ochraně památek, a vyslechli jejich stížnosti, které směřovaly hlavně na způsob opravy Karlova mostu.

Další opravy Karlova mostu s větší rozvahou

„Na základě informací, které mise získala od ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), nebo občanských iniciativ, Výbor vyslovil politování nad tím, že při obnově Karlova mostu neprobíhaly důslednější a podrobnější průzkumy. Doporučil tedy, aby při dalších opravách mostu byla práce svěřena kvalitním řemeslníkům a prováděna pod dohledem zkušených památkářů,“ vysvětluje Zdeněk Novák.

Předběžná zpráva emisarů o stavu památek v Praze byla tajná a zveřejnili ji až na tomto brazilském setkání. Experti UNESCO se ale dalším jednáním o ochraně památek v Praze nevěnovali. „Nikdo z výboru nevyslovil přání, že by se měla řešit zpráva o Praze,“ dodává Novák.

Podle něj byla Praha za způsob ochrany památek na tomto brazilském setkání pochválena.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme