Ministerstvo průmyslu a obchodu chce změnou vyhlášky navýšit zásoby plynu na 90 procent

Ministerstvo průmyslu a obchodu požaduje, aby provozovatelé zásobníků plynu naplnili své kapacity do 1. listopadu na devadesát procent. Vyplývá to z návrhu změny vyhlášky o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu. Materiál je nyní v připomínkovém řízení. Současná naplněnost většiny zásobníků podle dat organizace Gas Infrastructure Europe přesahuje sedmdesát procent.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynová kompresní stanice Kouřim.

Plynová kompresní stanice Kouřim. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Změna vyhlášky doplňuje nedávno schválenou novelu energetického zákona, podle které bude stát moci obchodníkům s plynem, kteří nevyužijí rezervovanou kapacitu v zásobnících v požadovaném minimálním množství pro dané období, její část odebrat.

Plyn nakoupený správou hmotných rezerv je už v zásobnících v Česku. Stál 8,5 miliardy korun

Číst článek

Nové podmínky mají podle Ministerstva průmyslu a obchodu přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti České republiky.

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v Česku je společnost RWE Gas Storage. „Můžeme potvrdit, že navrhované hodnoty jsou pro RWE Gas Storage CZ splnitelné a odpovídají provozním možnostem,“ sdělila za společnost Simona Hladíková.

Dalším provozovatelem zásobníků je firma MND Gas Storage. K ministerské změně vyhlášky, která by měla začít platit od 1. srpna, se zatím nevyjádřila.

Největší naplněnosti, a to 81 procent, dosahuje podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, společnost RWE Gas Storage.

Problémy Gazpromu

Pouze na zhruba patnáct procent je plný zásobník společnosti Moravia Gas Storage (MGS), který napůl vlastní společnost MND patřící pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom.

Gazprom má pronajatých devadesát procent kapacity, zásobník ale plynem neplní. KKCG nyní jedná s českou vládou o převodu výkonu akcionářských práv ve společnosti MGS na český stát.

Plyn v Evropské unii je od pondělí dražší o 70 procent. Rusko hrozí odstávkou plynovodu

Číst článek

Novela energetického zákona stanovuje, že pokud ukladatel nebude dodržovat požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, ztratí do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu v rozsahu, v němž určené minimální množství plynu nesplnil.

Nevyužitou kapacitu bude muset provozovatel zásobníku nabídnout prostřednictvím aukce. Pokud se mu to nepovede ani za nulovou cenu, bude mu moci Ministerstvo průmyslu a obchodu nařídit za zákonem daných podmínek, aby skladování umožnil za zápornou cenu, tedy že za to bude platit.

V takovém případě mu stát ale bude muset nahradit vzniklou škodu. Pro obchodníky, kteří plyn tímto způsobem získají, úřad vyhláškou zároveň stanoví maximální dobu pro naplnění kapacity. Pro jednotlivé zásobníky mají platit rozdílné lhůty.

Legislativními úpravami Ministerstvo průmyslu a obchodu reaguje na případné omezení či dlouhodobé zastavení dodávek plynu z Ruska v důsledku války na Ukrajině. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme