Zastánci a odpůrci jádra diskutují o dopadech dostavby Temelína

Zastánci i odpůrci jádra diskutují celý den v Českých Budějovicích o dopadu dostavby jaderné elektrárny Temelína na životní prostředí. Se zástupci iniciativ z jižních Čech, Německa a Rakouska se tam sešli mimo jiné lidé z ČEZu a ministerstva životního prostředí. Z Německa a Rakouska přišlo na 30 tisíc připomínek, které budou muset technici a úředníci přezkoumat a případně do projektu zapracovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejné projednávání studie EIA  k dostavbě Temelína

Veřejné projednávání studie EIA k dostavbě Temelína | Zdroj: ČTK

Na veřejné projednávání vlivu dostavby Temelína na životní prostředí dorazily necelé dvě stovky lidí. Nejčastější argumenty proti jsou nedostatečné zabezpečení elektrárny a technické nesrovnalosti v projektu dostavby. „Chvílemi je atmosféra emotivní, bouřlivá, píská se, dupe, někteří protestující foukají i bublifuk. Chvílemi je atmosféra ale i věcná a tazatelé expertům dávají fundované otázky,“ hlásil po deváté večer z místa zpravodaj rozhlasu.

Zástupci ČEZu a české vlády dostavbu hájili, oficiální představitelé rakouské a německé strany ji odsuzovali. Poukazovali na poškození životního prostředí, nebezpečí havárie a jako příklady uváděli nehody v Černobylu a Fukušimě.

Starostové obcí v okolí Temelína výstavbu vítají, očekávají rozvoj regionu a pracovní příležitosti. Upozorňují ale, že vláda a ČEZ musí vybudovat obchvaty kolem malých obcí a modernizovat silnice, jinak doprava jejich okolí silně zatíží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu dostavby Temelína diskutovali v Ozvěnách dne Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země a náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč

Ekologičtí aktivisté dlouhodobě kritizují plánovanou dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny. Vadí jim, že neznají typy dvou nových reaktorů, obávají se jaderné havárie, zatížení životního prostředí i nebezpečí nemocí z jaderného záření. Podle Manfreda Dopplera z rakouské organizace Antiatom Comitee není dostavba dalších bloků nutná.

„Jako největší problém vidím to, že Česká republika nové dva bloky nepotřebuje, protože už nynější produkce prvního a druhého bloku se exportuje do zahraničí, a potom se nabízí otázka, proč se teda staví další dva bloky, když ten export je tak veliký. Takže jestli je to otázka peněz, tak to není důvod pro stavbu dalších jaderných bloků,“ tvrdí rakouský aktivista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh veřejného projednávání přiblížil ve Stalo se dnes po 21. hodině reportér ČRo Filip Černý. Hostem byl i Petr Závodský ze společnosti ČEZ

„V současné době elektřinu vyvážíme, to je pravda, nicméně s novými bloky se bavíme o roku 2025 a v tu dobu bude muset skupina ČEZ odstavit několik uhelných elektráren. A odstaví elektrárny o výkonu přibližně 3,5 tisíce megawattů. To znamená, nové bloky v Temelíně by byly pouze náhradou za tyhle odstavené bloky,“ namítl ve Stalo se dnes Petr Závodský, ředitel útvaru pro výstavbu jaderných elektráren společnosti ČEZ.

Proces EIA o vlivu Temelína na životní prostředí odstartoval před čtyřmi lety a ministerstvo životního prostředí ho chce uzavřít na podzim. Ekologové ovšem varují, že posudek je příliš uspěchaný a neúplný.

„Některé stavební projekty, jako jsou dálnice, jsou po pěti letech v polovině svého procesu EIA, a my jsme tady u komplikovaného zařízení za čtyři roky už na konci. Podle mě MŽP velmi selhalo, protože nesplnilo závěry zjišťovacího řízení a nevrátilo špatnou dokumentaci k přepracování,“ konstatoval v Ozvěnách dne předseda sdružení Děti Země Miroslav Patrik.

Veřejná debata o dostavbě Temelína v Českých Budějovicích | Foto: Jiří Čondl

Podle náměstka ministra životního prostředí Iva Hlaváče jsou výhrady ekologů očekávatelné a standardní. „Troufám si říct, že kdyby celý proces běžel ještě dalších pět let, tak uslyšíme věty, že je uspěchaný, chaotický a nedostatečně reflektuje na to či ono.“

„Co se týče zjišťovacího řízení a podmínek, které tam byly uvedeny, které byly napadány nejen slovy pana Patrika, ale i dalších zástupců nevládních organizací, případně Strany zelených, my se pro tuto chvíli domníváme, že naplněny byly, že jsme schopni za úřad, který garantuje proces EIA, vyargumentovat, jak v dokumentaci a posudku byly zohledněny. Ale zároveň tím nechci předjímat vůbec žádnou tezi o tom, co náš úřad udělá po tomto veřejném projednání,“ reagoval náměstek Hlaváč.

Veřejnou debatu o dostavbě Temelína provází happening aktivistů

Číst článek

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jsou námitky aktivistů proti tomu, jakým způsobem stát dopady dostavby jihočeské jaderné elektrárny posuzuje, neopodstatněné. Trvá na tom, že celý proces probíhá tak, jak je běžné ve vyspělých zemích. Česká dokumentace by podle ní obstála i ve Finsku, Litvě, Kanadě a Spojených státech.

Dostavba atomové elektrárny by podle plánů společnosti ČEZ mohla začít v roce 2016 a předpokládaná cena se pohybuje od 200 do 300 miliard korun.

Filip Černý, mta, Jiří Čondl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme